Jakie są pierwsze skojarzenia przeciętnej osoby z jedwabiem? Luksus, wysokie ceny, delikatność, piękny połysk – to te cechy tradycyjnie zwykliśmy przypisywać jedwabnym tkaninom. Warto jednak nie poprzestawać na tym powierzchownym poznaniu tematu i dokładniej przyjrzeć się tkaninom z jedwabiu. Kiedy to zrobisz, przekonasz się, dlaczego warto zainwestować jedwab naturalny!

Cechy jedwabiu – co go wyróżnia?

Jedwab to włókno pochodzenia roślinnego. Możemy śmiało więc sklasyfikować go jako materiał całkowicie naturalny. Obecnie naturalne tworzywa wracają do łask, gdyż ich jakość jest często nieporównywalnie lepsza niż materiałów sztucznych. Nie inaczej jest z jedwabiem. Jako materiał sprężysty, nie gniecie się zbyt łatwo i nie ulega uszkodzeniom. Co więcej, tkaniny jedwabne są hipoalergiczne – nie uczulają i nie powodują podrażnień. Cechują się za to wysoką przepuszczalnością i pozwalają skórze oddychać. Latem będą odpowiednio przewiewne, zimą zaś możemy liczyć na przyjemne grzanie. Z tego względu jedwab można uznać za bezpieczny nawet dla małych dzieci. Dość ciekawą cechą jedwabiu jest również jego niepalność. Podpalenie jedwabiu, który powinien natychmiast zgasnąć może być nawet sposobem na odróżnienie go od podróbki, nie polecajmy jednak w ten sposób ryzykować.

Rodzaje tkanin jedwabnych

Myśląc o jedwabiu, zapewne od razu widzisz przed oczami gładką i lśniąca satynową pościel. Oczywiście jest to faktycznie rodzaj jedwabiu, ale nie jedyny jego wariant. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju splotu, możemy uzyskać tkaniny o różnych właściwościach. Przykładowo batyst będzie miał bardzo gładką i delikatną powierzchnię, podczas gdy tafta jest sztywna i szeleszcząca. Zakupić można również surówkę jedwabną (raw silk).

Jedwab naturalny w tej wersji jest trwały, ale nieco bardziej surowy niż uszlachetnione tkaniny. Może jednak stanowić wspaniałą bazę do samodzielnego wykonania spódnicy, sukienki czy spodni. Inny pomysł na wykorzystanie jedwabnej surówki to elementy dekoracji wnętrz – z pewnością ozdobią każde pomieszczenie.

Jedwab naturalny i jego zastosowanie

Jedwab znajduje zastosowanie w przemyśle odzieżowym, tekstylnym, kosmetycznym, a nawet medycynie. Trwałe jedwabne włókna wykorzystywano np. jako materiał do opatrywania ran. Dziś z jedwabiem kojarzą nam się przede wszystkim ubrania luksusowych marek oraz gładkie, przyjemnie śliskie pościele. Warto też zwrócić uwagę na dodatki, takie jak szale czy apaszki. We wnętrzach natomiast świetnie sprawdzą się jedwabne narzuty, zasłony i obrusy. My szczególnie polecamy kupić surowy jedwab naturalny jako półprodukt do tworzenia własnych ubrań i tekstyliów. Dzięki temu powstaną oryginalne kroje i wzory, które będą zachwycać swym niepowtarzalnym urokiem. Takie rozwiązanie może też okazać się bardziej przystępne cenowo niż zakup jedwabnych ubrań drogich marek. Przy szyciu takich wyrobów zainspirować się można na przykład modą indyjską, gdzie jedwab odgrywa dużą rolę w przygotowywaniu tradycyjnych, eleganckich strojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj