Zdrowa dieta, odpowiednia suplementacja, regularne wizyty u ginekologa – o tym wszystkim doskonale pamięta większość kobiet spodziewających się dziecka. A co z higieną jamy ustnej? Okazuje się, że to również powinien być jeden z priorytetów pań w ciąży.
Mimo iż schorzenia zębów i nieleczone stany zapalne mogą aż siedmiokrotnie zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu, to kobiety w ciąży nadal rzadko odwiedzają gabinety stomatologiczne. Ciągle żywe są mity naszych babć, które uważały, że wizyta u dentysty może negatywnie odbić się na dziecku. Tymczasem, większość zabiegów stomatologicznych jest bezpiecznych zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka. Dotyczy to m.in. leczenia kanałowego, zabiegów usunięcia zęba, skalingu czy kiretażu. Bezpieczne jest również wykonanie znieczulenia miejscowego.
Na czas po ciąży należy z kolei odłożyć np. zabiegi chirurgii stomatologicznej, protetyczne oraz ortodontyczne. Wielu dentystów apeluje, żeby kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę mocniej zadbały o stan zdrowia jamy ustnej. Jeśli to się jednak nie uda, stomatologa można odwiedzić nawet w I trymestrze ciąży. Jeśli chodzi o leczenie, to w tym czasie lepiej je ograniczyć – chodzi m.in. o nudności i ryzyko wystąpienia torsji. Najlepszy czas do wykonania zabiegów to II i III trymestr ciąży.
JAK CIĄŻA WPŁYWA NA ZĘBY?
Zmiany hormonalne związane z ciążą mogą przekładać się na kondycję zębów. Z badań przeprowadzonych przez japońskich naukowców wynika, że podczas pierwszych tygodni mocno wzrasta ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Ciężarne są narażone również m.in. na krwawienia z dziąseł. Z kolei eksperci z Czech potwierdzili, że ryzyko wczesnego porodu wiąże się z chorobami przyzębia oraz nieleczoną próchnicą przyszłych mam. Ponadto, lekarze łączą niską masę urodzeniową dziecka z problemami zdrowotnymi jamy ustnej matki. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że nieleczona próchnica u matki bardzo często wiąże się z ryzykiem próchnicy wczesnego dzieciństwa u dziecka. To właśnie z tych powodów kobiety w ciąży powinny w ramach profilaktyki odwiedzić stomatologa dwa razy. Kolejna wizyta powinna być zaplanowana w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka.
JAK PIELĘGNOWAĆ ZĘBY W DOMU?
Pielęgnacja zębów ciężarnej kobiety, która nie ma schorzeń jamy ustnej, nie różni się diametralnie od higienicznej rutyny każdego z nas. Przede wszystkim należy myć regularnie zęby – minimum dwa razy dziennie. Warto używać miękkiej szczoteczki, która nie podrażni dziąseł. Świetnym wyborem będzie INNOVA delikatna szczoteczka do zębów z jonami srebra. Jony srebra zapobiegają namnażaniu się bakterii zarówno na zębach, jak i na włosiu szczoteczki. Warto pamiętać, że w przypadku pojawienia się torsji należy odczekać, zanim umyje się zęby. Jamę ustną można przepłukać wodą albo pianką 2w1 SPLAT Express. To produkt bez fluoru, który nie wymaga użycia szczoteczki. Wystarczy przepłukać usta pianką, a następnie ją wypluć. W skład pianki wchodzi unikalny system LUCTATOL®, zapewniający m.in. ochronę przed bakteriami.
Kobiety w ciąży powinny również mocniej zwrócić uwagę na wybór pasty. W okresie ciąży zęby mogą być uwrażliwione, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie pasta INNOVA Regeneracja i ochrona szkliwa i dziąseł. Produkt swoją skuteczność zawdzięcza m.in. terapeutycznej dawce amorficznego hydroksyapatytu wapnia, który po przeniknięciu do kanalików zębinowych uszczelnia szkliwo. Uzupełnieniem pielęgnacji powinno być stosowanie przed snem nici dentystycznej.
Dodatkową i skuteczną motywacją do lepszej pielęgnacji jamy ustanej u ciężarnych powinna być… dieta. Wiele pań przyznaje sobie bowiem dziewięciomiesięczną dyspensę, a jak wiadomo – wszelkiej maści słodycze działają niekorzystnie na zdrowie zębów. Gdy dodamy do tego zaniedbania pielęgnacyjne – częstsze wizyty u stomatologa staną się koniecznością.