Kapadocja to urokliwa kraina historyczna w środkowej części Turcji. Na terenie Kapadocji, zwanej również skalnym miastem znajduje się obecnie Park Narodowy wpisany w 1985 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kapadocja jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Turcji.

Najpierw natura

Bajkowa Kapadocja powstała na w skutek wybuchu wulkanów Erciyes, Hasan i Göllü. Przez tysiące lat wyrzucany podczas erupcji popiół w połączeniu z piaskiem utworzył tuf czyli miękką skałę osadową, która stworzyła iście księżycowy krajobraz. Kapadocja przez tysiące lat rzeźbiona była jedynie przy pomocy matki natury. Erozja czyli działanie wody i wiatru to czynniki, którym poddała się ta miękka skała osadowa. To właśnie głównie woda i wiatr stworzyły ten surrealistyczny pejzaż. Powstały niesamowite formy skalne w postaci bajecznych kominów, grzybów i innych kształtów jakie tylko zdolna jest podsunąć Ci wyobraźnia.

Później człowiek

Bajeczny krajobraz Kapadocji jaki możesz dzisiaj podziwiać zawdzięczamy nie tylko naturze, ale także człowiekowi. Równie niezwykłe jak cuda natury są również domy, kościoły oraz klasztory, które zostały wykute w miękkiej skale przez ludzi zamieszkujących niegdyś Kapadocję. W całym regionie Kapadocji jest ponad 300 podziemnych miast, nawet z czasów z przed naszej ery. Kapadocja najprawdopodobniej była kiedyś miejscem, w którym ludzie chronili się przed wojskami i prześladowcami.

Ciekawostki:

  • Najgłębsze odkryte miasto w Kapadocji ma głębokość 85 metrów, czyli znajduje się ok. 11 pięter pod ziemią.
  • Ok. IV wieku Kapadocja zamieszkiwana była przez małe grupy pustelników, którzy skupiali się głównie wokół miasteczka Goreme, które stało się chrześcijańskim ośrodkiem monastycznym. W pobliżu miasteczka Goreme znajduje się dolina kościołów.
  • Do Kapadocji najlepiej przyjechać poza szczytem sezonu, czyli w kwietniu, maju, czerwcu, wrześniu oraz październiku.
  • Pamiętaj, odwiedzając Kapadocję ubierz się konserwatywnie. Nieskromny strój uchodzi wśród mieszkańców tego tradycyjnego regionu za obraźliwy.

źródło: „Podróże Twoich Marzeń” Mary-Ann Gallagher