Zasada karmienia dziecka jest prosta – dziecko należy karmić wtedy, kiedy jest głodne. Nie trzymaj się wyznaczanych przez niektórych godzin karmienia. Teoria, że dziecko należy karmić co 3 godziny nie jest prawidłowa. Jeśli będziesz trzymała się sztywno terminu karmienia co 3 godziny, możesz narazić swoje dziecko na niepotrzebny stres związany z niezaspokojeniem podstawowej potrzeby jaką jest jedzenie.

Oznaki głodu u niemowlęcia

Przed wszystkim dziecko zaczyna być niespokojne, ssać piąstki, cmokać i szukać buzią piersi. Zaczyna kwilić, popłakiwać, w końcu płacz jest już donośny.

Jak często karmić?

MO<Tyle, ile dziecko się domaga. Jeśli karmisz piersią być może dziecku chce się tylko pić. Na początku z piersi jest rzadkie mleko, zaspokajające pragnienie, dopiero później pokarm właściwy. Także jeśli dziecku chciało się tylko pić, na pewno nie skorzysta z możliwości najedzenia się do syta.

Należy również pamiętać, że dziecko karmione mlekiem modyfikowanym może jeść nieco rzadziej niż dziecko karmione piersią, gdyż mleko modyfikowane jest dłużej trawione. Na pewno nie należy karmić rzadziej niż co 4 godziny. Jeśli twoje dziecko śpi dłużej niż 4 godziny bez jedzenia – obudź je i nakarm.

Czy dziecko się najada?

Jeśli masz wątpliwości czy dziecko najada się twoim pokarmem, najłatwiejszą drogą do sprawdzenia tego będzie co tygodniowe ważenia maleństwa. Za prawidłowy przyrost masy ciała dziecka przyjmuje się od 120 do 250 gramów na tydzień.

Karmienie na żądanie jest praktykowane od zarania dziejów. Nie zabieraj tego swojemu dziecku. Jeśli malec płacze, najprostszym sposobem uspokojenia go będzie przytulenie do piersi, nawet wtedy, gdy karmisz butelką. Rozchyl po prostu bluzkę i przytul maluszka do gołego ciała, będzie to dla niego naprawdę cudowne przeżycie.