W okresach wzmożonych infekcji leki przeciwwirusowe stają się coraz popularniejsze – stosują je zarówno dzieci, jak i dorośli. Kiedy są one wskazane, a w jakich sytuacjach nie są rekomendowane? Na czym polega ich działanie?

Jak działają leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe stosowane są, aby doprowadzić do bezpośredniego zniszczenia wirusów. Ich główne składniki to substancje, które posiadają podobną budowę chemiczną do substratu enzymu zwanego neuramindaza. Czym jest neuraminidaza? Występuje ona w często spotykanych wirusach, na przykład popularnej grypy. Dzięki niej wirusy mają możliwość wniknięcia, aż do wnętrza komórek zdrowego człowieka, a następnie rozprzestrzenienia się.

W jaki sposób działają więc selektywne inhibitory, które znajdują się w lekach przeciwwirusowych? Uniemożliwiają one wirusom uwolnienie się z zainfekowanej komórki oraz rozprzestrzenienie po tkankach. W efekcie dochodzi do upośledzenia powstających wirusów, a infekcja nie dostaje się do dalszej części organizmu.

Kiedy rekomenduje się stosowanie leków przeciwwirusowych? 

Leki przeciwwirusowe dedykowane są osobom, u których występują objawy infekcji wirusowej. Przykładem może tu być grypa, która daje silne objawy – takie jak napady duszności, gorączka czy uczucie osłabienia. Wtedy efekt leczenia jest tym lepszy, im szybciej zostały podane choremu leki. Stosowanie ich w przypadku grypy poleca się szczególnie:

  • przy ciężkich przypadkach,
  • powikłaniach,
  • u osób z grupy ryzyka – na przykład ciężarnych kobiet, chorych na choroby przewlekłe lub po 65 roku życia.

Kuracja taka zazwyczaj trwa od 5 -14 dni. Nawet jeżeli objawy ustąpią, należy kontynuować przyjmowanie leku, według zaleceń lekarza.

Przykładem często występującej infekcji wirusowej jest również opryszczka. Ten nieprzyjemny wykwit skórny, występujący w pobliżu ust spowodowany jest wirusami HSV1 oraz HSV2. Aby jak najszybciej poradzić sobie z bolesną zmianą warto skoncentrować się na źródle problemu, a nie tylko stosować leczenie doraźne. Właśnie w takiej sytuacji rekomenduje się używanie leków przeciwwirusowych, takich jak Heviran, stosowany m.in. na opryszczkę. Po takiej intensywnej kuracji, na dłuższy czas można zapomnieć o tym bolesnym problemie.

 Czy zawsze trzeba sięgać po leki wirusowe?

Nie oznacza to, że zawsze, kiedy zauważymy u siebie objawy przeziębienia, powinniśmy udać się do apteki po leki antywirusowe. Tego typu kuracje nie powinny być stosowane w przypadku lekkich infekcji, z którymi w większości przypadków organizm poradzi sobie samodzielnie. Warto wtedy wspomóc organizm odpoczynkiem w łóżku, spożywaniem dużej ilości płynów oraz przyjmowaniem leków przeciwgorączkowych.

Leków przeciwwirusowych nie podaje się też profilaktycznie – na przykład w okresie zwiększonych zachorowań. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia lub nie osiągnęły wagi większej niż 10 kilogramów również nie powinny przyjmować tego typu leków.

Leki przeciwwirusowe nie działają na bakterie, dlatego nie powinno się ich przyjmować, gdy podejrzewania jest infekcja bakteryjna.