Nikt nie ma wpływu na to, z jaką cerą się rodzi, ale każdy powinien poznać ją dogłębnie, aby znaleźć dla niej najlepsze rozwiązania. Dzięki nim skóra nabierze blasku i będzie utrzymywała się w dobrym zdrowiu, co gwarantuje jej piękny wygląd. Wielu osobom wydaje się, iż najbardziej problematyczna i najtrudniejsza w pielęgnacji może być przetłuszczająca się cera, dlatego chcielibyśmy skupić się właśnie na niej. Co powoduje jej przetłuszczanie i jak na nie zaradzić?
Charakterystyka tłustej skóry
Charakterystyczną cechą skóry tłustej jest połysk, który jest efektem wydzielania nadmiernej ilości sebum. Często widoczne są na niej otwarte pory, które niekiedy ulegają zatkaniu, co przekłada się na powstawanie zaskórników i trądziku. W szczególności ten ostatni może przysporzyć wielu problemów.
Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może z łatwością pogłębić problemy, a często już pojawiające się świecenie powoduje dyskomfort i konieczność poprawy wyglądu. Dlatego osoby z taką cerą z reguły nie są zadowolone z jej posiadania. Jednocześnie jednak warto zauważyć, że skórę tłustą charakteryzują nie tylko minusy. Dzięki temu, iż najczęściej jest stosunkowo gruba, nie są widoczne pod nią naczynka i żyły.
Dodatkowo, dzięki zwiększonej warstwie lipidowej posiada ona naturalną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne słońce, wiatr czy mróz. Dłużej zachowuje też młody, pozbawiony zmarszczek wygląd.
Pielęgnacja przetłuszczającej się cery
W przypadku cery tłustej należy zadbać przede wszystkim o jej odpowiednie oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie. Nie wolno przy tym stosować kosmetyków na bazie alkoholu i SLS, które powodują wysuszanie się skóry i wywołują podrażnienia. Jednocześnie, zamiast zmniejszyć problem dużej ilości sebum, przyczyniają się do jego zwiększonego wydzielania, w celu ochrony podrażnionych miejsc.
Kosmetyki, które należy wziąć pod uwagę, powinny mieć odczyn neutralny bądź lekko kwaśny. Skórę tłustą powinno się oczyszczać dwa razy dziennie, w sposób delikatny i niepowodujący zniszczenia jej naturalnej bariery ochronnej, co prowadziłoby do pogłębienia problemu. Istotne jest także złuszczanie martwego naskórka, które powinno odbywa się raz w tygodniu. Dzięki temu zostanie on usunięty i pozwoli na naturalną regenerację powierzchniowej warstwy naskórka, dzięki czemu skóra nabierze bardziej promiennego wyglądu.
Doskonałym sposobem pielęgnacji skóry tłustej są dedykowane jej maseczki. Przykładem może być maseczka z zieloną glinką, która w naturalny sposób oczyszcza skórę i pory, przyczynia się do ich widocznego zmniejszenia, a także ma działanie antybakteryjne. Ta ostatnia właściwość glinki jest szczególnie istotna, gdyż zabezpiecza ją przed rozwojem stanów zapalnych i trądziku. Przykładem dedykowanego preparatu jest maseczka z zieloną glinką marki Biocosmetics, dostępna w sklepie internetowym eKobieca.pl.
Przy skórze tłustej nie można jednak zapomnieć o nawilżaniu! Krem dedykowane takiej cerze powinien mieć lekką, nieolejową konsystencję. Produkt taki musi poradzić sobie z zapewnieniem optymalnego poziomu nawilżenia cery, zadbać o sprężystość i regenerację skóry, a jednocześnie normalizować procesy nadmiernego wydzielania sebum – pozwoli to ograniczyć powstawanie zaskórników. Przy tak wymagającej skórze, jaką jest skóra tłusta, szczególnie ważne jest dobranie kosmetyku nawilżającego dedykowanego do naszego typu cery.
Podsumowując, warto powiedzieć, iż stosowane kosmetyki przeznaczone do cery tłustej powinny być keratolityczne – to sprawi, że naskórek będzie się szybciej złuszczał; a także sebostatyczne – dzięki czemu zahamują nadmierne wydzielanie się sebum. Powinny także łagodzić ewentualne podrażnienia i mieć charakter antybakteryjny, co przełoży się na prawidłowe oczyszczenie i zmniejszenie dolegliwością związanych z trądzikiem czy błyszczeniem.
Kosmetyki do makijażu dla cery tłustej
Wykonując makijaż cery tłustej, należy przede wszystkim zadbać o jej zmatowienie, ale nie przesuszenie. Dlatego warto zacząć od lekkiego kremu nawilżającego, a następnie zamaskować niedoskonałości za pomocą korektora zbliżonego odcieniem do naturanego koloru skóry. W przypadku wyraźnie widocznych, zaczerwienionych niedoskonałości można sięgnąć po zielony korektor, a dopiero w drugiej kolejności po kryjący podkład.
Wybierając podkład, należy sięgnąć po taki, który nie zawiera olejów i nie ma tłustej konsystencji. Lepiej jest go rozprowadzić pędzlem lub gąbeczką niż palcami, gdyż zapewni to lepsze, dokładniejsze krycie i nie wprowadzi dodatkowego tłuszczu z dłoni na skórę twarzy.
Ostatnim krokiem może być wykończenie makijażu za pomocą lekkiego, matującego pudru. Dobrze sprawdzają się pudry transparentne, zwłaszcza mineralne, które idealnie stapiają się ze skórą, a jednocześnie nie powodują jej podrażnienia czy wysuszenia. Zawartość naturalnych minerałów zmniejsza także produkcję sebum bez “zatykania porów”.
Jeśli chcesz podkreślić wygląd policzków, możesz dodać na nie niewielką ilość bronzera lub różu. Z kolei w celu ozdobienia oczu, pamiętaj o wcześniejszym odtłuszczeniu powieki oraz przygotowaniu jej z pomocą bazy pod cienie lub korektora. Dzięki temu nie znikną one po zaledwie kilku godzinach. Tak przygotowana, na pewno będziesz mogła pochwalić się pięknym i zdrowym wyglądem przez cały dzień!