Kioto – miasto położone na wyspie Honsiu. Kioto jest miastem pełnym urzekających pałaców, świątyń (chramów) i ogrodów wkomponowanych w architekturę wysokich wieżowców.

Kioto to miasto z tradycjami, któremu nie brakuje jednak nowoczesności i blasku neonów.

Kioto założone zostało w 794 r., a jego pierwotna nazwa brzmiała Heian-Kyo czyli Stolica Pokoju.

Heian-Kyo była siedzibą cesarskiego dworu Japonii. Bardzo szybko miasto stało się także politycznym, kulturalnym i handlowym centrum kraju. W XI wieku Heian-Kyo przemieniono w Kioto (stolica).

Dzisiaj Kioto jest najpiękniej zachowanym zabytkowym zespołem Japonii.

Co warto zobaczyć w Kioto?

  1. Pałac Cesarski – odbudowany w 1855 r. (po pożarze). Pałac Cesarski jest nadal siedzibą rodziny panującej. Warte zobaczenia są również ogrody Sento, które należą do kompleksu pałacowego.
  2. Torri – tradycyjna brama w chramie sinto (w miejscowości Heian-jingu) wzniesiona w 1895 r. dla uczczenia 1100 rocznicy założenia miasta.
  3. Gion – stara dzielnica Kioto. Gion jest tradycyjną siedzibą gejsz (w Kioto zwanych geiko i maiko). Gion znana jest również z dużej ilości ekskluzywnych herbaciarni.
  4. Kinkaku-ji (Świątynia Zlotego Pawilonu) – to najsłynniejszy budynek w Kioto. Świątynia w całości pokryta jest płatkami złota i otoczona ogrodem zen.
  5. Świątynia Kiyomizu – górująca nad Kioto na lekkim wzniesieniu, wśród drzew wiśni. Świątynię wykonano bez użycia ani jednego gwoździa.

Kiedy przyjechać do Kioto?

Kioto najpiękniejsze jest wiosną, gdy kwitną kwiaty wiśni oraz jesienią, wówczas liście z drzew przybierają barwne kolory. Natomiast w lipcu, w starej dzielnicy Kioto (Gion) odbywa się miesięczny festiwal Gion-Matsuri. Uroczystościom towarzyszą rytuały i ceremonie o charakterze religijnym.

Źródło: „Podróże Twoich Marzeń” Mary-Ann Gallagher