Komputery Cyklu to naturalna metoda antykoncepcji, skutecznie zastępująca antykoncepcję hormonalną. Jak działają Komputery Cyklu, i dlaczego warto się nimi zainteresować?
Więcej niż termometr
Komputery Cyklu bazują na określeniu płodności na podstawie temperatury. Ta zaawansowana wersja metody termicznej od 27 jest obecna na rynku i ma dużą rzeszę zwolenniczek – co nie zaskakuje, gdyż wiele z nas jest gotowych na wiele poświęceń, by móc się uwolnić od negatywnych skutków stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Jak to działa?
Zasada działania Komputerów Cyklu jest mocno zbliżona do wspomnianej metody termicznej. Główną różnicą jest to, że tutaj to oprogramowanie wbudowane w urządzenie ma za zadanie zapisywanie, porównywanie i analizowanie codziennych odczytów temperatury. W ten sposób urządzenie będzie w stanie z dużym prawdopodobieństwem wyznaczyć dni płodne i niepłodne, co ułatwia planowanie powiększenia (lub niepowiększania) rodziny.
Czy to jest skuteczne?
Tak jak w przypadku każdej naturalnej metody antykoncepcji najważniejsza jest konsekwencja i uwaga. Producenci chwalą się, że Komputery Cyklu osiągają skuteczność na poziomie 99,36%. Warto jednak pamiętać, że tak jak z każdą metodą bazującą na obserwacji, trzeba mieć na uwadze wiele czynników i właściwie się przygotować do stosowania własnego urządzenia. Pomiary muszą być wykonywane codziennie tuż po przebudzeniu, a nadmierny stres czy choroby, mogą przekłamywać pomiary – dlatego poza komputerem potrzebny jest rozsądek i świadome podejmowanie działań.
Komputer Cyklu nie należy do urządzeń tanich – podstawowy model Lady-Comp kosztuje około 2000 zł, a model Baby-Comp z funkcjami wspomagającymi planowanie potomstwa (Baby-Comp poza określaniem dni płodnych wskazuje, jaka płeć dziecka jest bardziej prawdopodobna w danym dniu, określa moment poczęcia i prawdopodobną datę porodu). Jednak mając na uwadze fakt, że poprawnie używane urządzenie bez problemu wytrzyma 10 lat użytkowania, koszt miesięczny znacząco maleje.
Dodatkowo oba urządzenia sygnalizują problemy z cyklem – jego nieregularność, zaburzenia i odchylenia od normy, co pozwala na szybszą diagnozę lekarza.