Kwas foliowy jest niezwykle istotny dla kobiet chcących zajść w ciążę jak i tych, które już spodziewają się dziecka. Ponieważ jednak nasz organizm nie jest w stanie go samodzielnie wytworzyć, a typowa dieta pokrywa zaledwie połowę zapotrzebowania ciężarnej – konieczna jest odpowiednia suplementacja. Podpowiadamy, ile kwasu foliowego powinnaś przyjmować i dlaczego jest to tak ważne.
Jaka dawka kwasu foliowego jest niezbędna w czasie ciąży?
Kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować już na miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę – profilaktyczna dawka 0,4mg dziennie powinna uzupełnić braki standardowej diety i odpowiednio przygotować Cię na późniejszą ciążę.
Po zajściu w ciążę kwas foliowy powinnaś przyjmować nieco większą dawkę (oczywiście skonsultowaną z ginekologiem) – zazwyczaj 0,4 do 1mg dziennie. Taką suplementację powinnaś utrzymać przez cały pierwszy trymestr ciąży, w dwóch kolejnych to lekarz prowadzący powinien określić, czy dalsze podawanie kwasu foliowego jest niezbędne.
Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?
Dla części z nas kwas foliowy jest szkodliwy. Jego wchłanianie bowiem jest zależne od jednego z genów. Jeśli jest on zmutowany, kwas foliowy nie jest w ogóle przez organizm przyswajany – co więcej, odkłada się w toksycznej formie, co może prowadzić do rozmaitych schorzeń, z rakiem włącznie! Dlatego przed zajściem w ciążę warto zrobić podstawowy test genetyczny, który potwierdzi bądź wykluczy wspomnianą mutację.
Jak kwas foliowy wpływa na przebieg ciąży?
Jak wspomnieliśmy, w czasie ciąży Twoje zapotrzebowanie na kwas foliowy jest znacznie większe, niż przed ciążą. Niedobory kwasu foliowego mogą powodować poważne zaburzenia w rozwoju płodu. Na przykład to właśnie w pierwszym trymestrze tworzy się początek układu nerwowego maluszka – i braki kwasu foliowego mogą tu prowadzić do przepukliny oponowo-mózgowej a nawet do bezmózgowia! Dlatego tak istotne jest, by przyjmowanie kwasu foliowego zacząć w momencie, gdy zaczynacie starać się o dziecko. Innym bolesnym skutkiem niedoboru kwasu foliowego może być również nieprawidłowy rozwój łożyska, co może zakończyć się nawet poronieniem.
Kwas foliowy reguluje wzrost i sposób funkcjonowania komórek, stąd tak wielka rola tego składnika w czasie formowania się płodu. Kwas foliowy wpływa również na funkcjonowanie organizmu już rozwiniętego – wspomaga pracę mózgu i układu nerwowego, usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, pobudza procesy krwiotwórcze i wspomaga ochronę organizmu przed nowotworami.
Skutki niedoboru kwasu foliowego przy mutacji genu MTHFR
Te z nas, które nie przyjmują naturalnego kwasu foliowego muszą mieć się na baczności – bowiem fakt, że Twój organizm go nie przyswaja nie oznacza, że w czasie ciąży sobie „poradzisz”. W takich przypadkach zaleca się metafolinę, którą organizm jest w stanie prawidłowo przyswoić. Nagromadzenie kwasu foliowego z brakiem metafoliny może skutkować wadami cewy nerwowej a nawet Zespołem Downa u rozwijającego się płodu.
Gdzie szukać kwasu foliowego?
Kwas foliowy to specyficzna witamina – choć jest obecna w wielu codziennych produktach, bardzo łatwo ją uszkodzić podczas obróbki pokarmu. Wszystkie foliany rozpadają się w czasie gotowania czy smażenia, może je nawet uszkadzać światło słoneczne. Dlatego najlepiej sięgać po świeże produkty i uzupełniać je o ustabilizowane formy zawarte w suplementach diety.
Jeśli chcesz poprawić swoją dietę, sięgaj po źródła kwasu foliowego: pomarańcze i banany, rośliny strączkowe, zielone warzywa, ryż, jęczmień i pszenica, żółtka jaj, sery i orzeszki ziemne są bogatymi źródłami kwasu foliowego.