Miasto La Paz, Boliwia – założone zostało w 1548 roku przez konkwistadora Alonsa de Mendozę. Dzięki odkrytym w La Paz złożom złota oraz dzięki szlakowi srebra, który przebiegał przez miasto, La Paz szybko się rozwinęło i dzisiaj jest największym miastem Boliwii, liczącym ok. miliona mieszkańców.

Położenie La Paz

Miasto La Paz położone jest w kanionie o stromych ścianach, na wysokości 3800 m. co czyni je najwyżej położonym miastem na świecie. La Paz należy zwiedzać bez pośpiechu, gdyż rozrzedzone powietrze, a także ukształtowanie terenu powodują szybsze zmęczenie organizmu. Usytuowanie miasta na wysokości prawie 4 kilometrów powoduje, że podróżując do niego pamiętaj, aby zabrać ze sobą zawsze ciepłe ubrania.

Ludność La Paz

Ponad połowę populacji miasta La Paz stanowi ludność pochodzenia indiańskiego, dlatego też miasto La Paz charakteryzuje się wielobarwnością. Tradycyjnym strojem Indianek Keczua i Ajmara są kolorowe spódnice i meloniki, które stanowią nakrycie głowy. Melonik przekrzywiony lekko na bok noszą panny, natomiast prosto, na czubku głowy noszą zamężne kobiety.

Życie w La Paz

La Paz przypomina wielkie, tętniące życiem targowisko. Pełno tutaj bazarów, jarmarków i maleńkich sklepików, w których można zakupić zarówno produkty spożywcze (mięso, owoce), artykuły gospodarstwa domowego, odzież (indiańskie poncho,szale mantas), biżuterię, a także ceramikę i ludowe instrumenty. Wszechobecna w La Paz kultura indiańska nadaje temu miejscu niepowtarzalnego, egzotycznego klimatu.

Co warto zobaczyć w La Paz?

  • Plaza Murillo – główny plac La Paz jest idealnym miejscem, z którego można poobserwować mieszkańców.
  • Plaza San Francisco z Kościołem św. Franciszka, który stanowi najpiękniejszy przykład architektury kolonialnej w mieście. To na tym placu w każdą sobotę podziwiać można różnokolorowe korowody indiańskich ślubów.
  • Muzeum Coca – osobliwe muzeum w którym można znaleźć odpowiedź jaką funkcję pełniła i nadal pełni kokaina w tradycyjnych społeczeństwach andyjskich!
  • Mercado de los Brujos czyli targowisko czarowników to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w całym La Paz. Na targowisku zakupić można różne zioła, mikstury, zaklęcia i amulety na każdą okazję. Starte kości zwierząt i wysuszone płody lam, które podobno leczą różne choroby, a także odpędzają złe duchy!

Źródło: „Cuda Kontynentów, Najpiękniejsze Miejsca Świata” – Iwona Janiak, Ewa i Andrzej Kropiwniccy.

Sposoby na tanie podróże