Minimalizm po cichu zakradł się do wielu domów w Polsce, a w ostatnim czasie stał się jednym z ulubionych stylów, w jakim decydujemy się urządzić kuchnie, łazienki i inne pokoje. Ale czym właściwie jest ten Minimalizm i dlaczego tak bardzo podoba się nam w dzisiejszych czasach?
Minimalistyczne wnętrza, nie oznaczają koniecznie wnętrz skromnych, ani zwierających jedynie najbardziej niezbędne urządzenia i wyposażenie. Czasem można jednak odnieść takie właśnie wrażenie. Zamiast tego, minimalizm polega na tworzeniu powierzchni uporządkowanych, spokojnych i wolnych od zagracenia. Przebywając w przestrzeni minimalistycznej, można odczuć spokój, relaks, nawet nie zdając sobie sprawy, co tak naprawdę go w nas wywołuje. Przyjrzyjmy się minimalizmowi na przykładzie kuchni jakoż, że często jest najbardziej „zagracone” i nieuporządkowane pomieszczenie w domu. Oto zalety przestrzeni minimalistycznej:
Mniej stresu
Powodem, dla którego styl minimalistyczny zyskał taką trakcję w Polsce w ostatnich latach, jest fakt, że pracujemy coraz więcej i coraz dłużej, a co za tym idzie, jesteśmy coraz bardziej zestresowani. Dlatego tym bardziej potrzebujemy, by dom był dla nas azylem i miejscem, w którym możemy od tego stresu uciec. Kuchnia, będąca miejscem przygotowywania i spożywania posiłków szczególnie powinna być miejscem wolnym od stresu. Zagracone kuchnie z piętrzącymi się naczyniami, wyposażeniem kuchennym i ciasnymi szafkami jest widokiem stresującym samym w sobie. Nikogo nie powinno więc dziwić, że kuchnia w stylu minimalistycznym to uspokajający widok.
Po prostu ładniejsze
Zauważyłeś, że zdjęcia kuchni w czasopismach, czy też projekty i realizacje dostępne w Internecie prezentują się lepiej, niż przeciętne kuchnie, jakie odnajdziemy w domach? Dzieje się tak za sprawą uproszczenia chaosu, jaki zwykle w nich panuje. W jednej kuchni może znajdować się wiele szafek, powierzchni, blatów, urządzeń etc. Minimalizm nadaje im wszystkim spójności, ograniczając się jednocześnie do pojedynczych elementów dekoracyjnych, zastępując miszmasz kolorów i kształtów jaki „zdobi” przeciętne kuchnie.
Łatwiejsza do posprzątania
Znowu przyszedł czas na umycie kuchni. Po ciężkim dniu pracy takie zadanie może przybić każdego z nas. Dobre posprzątanie kuchni, może pochłonąć dużo naszego wolnego czasu, a przygotowanie jednego obiadu z pryskającym tłuszczem i rozsypaną wokół mąką wystarczy, by całą tę ciężką pracę zniweczyć. Puste, płaskie i proste przestrzenie zdecydowanie łatwiej się czyści. Przetarcie blatów, szafek, stołów zastawionych różnymi przedmiotami to nieporównywalnie cięższe zadanie od czyszczenia pustych przestrzeni.
No ale jak to właściwie jest możliwe, żeby jednocześnie nie decydować się na kuchnie pozbawione połowy standardowego wyposażenia kuchennego, a z drugiej strony móc pozwolić sobie na nie trzymanie, choć części z urządzeń i narzędzi kuchennych na widoku? Odpowiedź na tę zagadkę to: optymalne wykorzystanie przestrzeni. Chodzi głównie o powierzchnię szafek kuchennych i pozostałe meble kuchenne tworzone na wymiar – tak by w 100% wykorzystać dostępną przestrzeń. Każda kuchnia jest inaczej wybudowana i ma inne wymiary, położenie etc. Próba ergonomicznego wypełnienia jej gotowymi meblami, na jakie natrafimy w sklepie, praktycznie rzecz biorąc, nie daje szans na wykorzystanie przestrzeni dostępnej w kuchni. A za tym, by pozwolić sobie na kuchnię w stylu minimalistycznym, musimy zdecydować się na meble na wymiar do kuchni i odnalezienie producenta mebli kuchennych zdolnego zaprojektować kuchnię wedle naszych oczekiwań. Rozwiązanie być może bardziej skomplikowane od zwykłego chodzenia po sklepach meblowych. Jednak uzyskanie minimalistycznego efektu i skorzystanie ze wszystkich jego korzyści, wymaga od nas początkowo większego wysiłku. Z kolei prostsze w realizacji projekty kuchni, choć łatwiejsze w realizacji — w codziennym użytku będą znacznie cięższe do utrzymania.