Na czym polega społecznościowa wymiana walut?

    -

    Wymieniając złotówki na euro czy franki szwajcarskie coraz częściej korzystamy z serwisów internetowych. W samej spółce Currency One, do której należy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl, zarejestrowało się już ponad 500 000 klientów. Nie wszyscy jednak wymieniają w typowych kantorach internetowych, ale także na społecznościowych platformach wymiany walut.

    W Internecie działają serwisy typu kantor, które realizują transakcje w modelu, jaki znamy z tradycyjnych placówek wymiany walut, czyli mają spread. Spread to różnica między kursem sprzedaży waluty, a kursem jej zakupu. W stacjonarnych kantorach czy bankach może wynosić on kilkanaście – kilkadziesiąt groszy, tymczasem w sieci są to z reguły 2-3 grosze.

    Istnieje jednak jeszcze jedna forma wymiany w sieci, i to jeszcze tańsza od kantorów internetowych. Mianowicie są to platformy wymiany walut między użytkownikami. Największą platformą tego typu jest Walutomat.pl. Tutaj serwis jedynie łączy ludzi, którzy mają potrzeby walutowe i umożliwia im wymianę po kursie takim, jaki oni sami ustalają. System może dobrać automatycznie najlepsze oferty lub pozostawia to samym użytkownikom. Nie występuje więc tutaj typowy spread. Z czego zatem czerpie zyski platforma? Z prowizji, którą płacą użytkownicy. W Walutomat.pl prowizja ta wynosi zaledwie 0,2 proc., co przy wymianie 1000 zł stanowi 2 zł opłaty.

    Poza tym platformy nie różnią się od kantorów internetowych. Jedne i drugie mają najwyższej klasy zabezpieczenia transakcji, podlegają pod organy nadzoru (https://www.walutomat.pl/aktualnosci/currency-one-z-licencja-knf/), wymagają zarejestrowania się i podania weryfikacji danych osobowych w celu zabezpieczenia transakcji i działalności zgodnej z Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

    Model platformy wymiany walut, który wybierzemy, jest już naszą indywidualną sprawą. Musimy zwrócić też uwagę na pozytywne opinie innych użytkowników, długość funkcjonowania kantoru na rynku, a także przyjazny i intuicyjny interface, który ułatwi nam szybkie wymiany walut.

    Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferują serwisy. Są to na przykład szybkie wpłaty złotówek na konto przez automatyczne przelewy (jakie oferuje np. Walutomat.pl), czy możliwość wysłania wymienionych środków od razu do innej osoby, w kraju lub za granicą.

    Gdy weźmiemy te wszystkie aspekty pod uwagę, wybór ulubionej formy wymiany walut i odpowiedniej do niej platformy  nie powinien stanowić żadnego wyzwania.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza