Inkowie przybyli do doliny Cuzco w 1200 roku. Imperium Inków było największe w prekolumbijskiej Ameryce. Terytorium Inków obejmowało pas zachodniej części Ameryki południowej o długości 3000km, sięgało od dzisiejszego Ekwadoru na północy po Santiago de Chile na południu. Tak rozległe terytorium wymagało sprawnego systemu komunikacji, dlatego też Inkowie stworzyli rozległą sieć brukowych dróg łączących peryferia ze stolicą Cuzco.

Upadek Imperium Inków

W latach 1531-1535 na terytorium Inków wkroczyli hiszpańscy konkwistadorzy, zajęli Cuzco i ustawili nowy rząd. Zabito tysiące Inków, część zmuszono do niewolniczej pracy, inni zmarli na nieznane choroby. Chodź Hiszpanie zniszczyli Cuzco i całe Imperium Inków, kultura Inków przetrwała w peruwiańskich Andach, a sieć kamiennych dróg, tuneli i mostów zachowała się prawie nienaruszona do dzisiaj. Cześć dróg włączona została do Szlaku Inków, słynnej na świecie trasy czterodniowego trekkingu.

Szlak Inków

Najbardziej znanyfragment Szlaku Inków ma długość 45 km. Przejście Szlakiem Inków zajmuje około 4 dni. Trasa jest dość żmudna, gdyż wiedzie przeważnie powyżej 3000 m n.p.m.(najwyższy punkt to przełęcz „Martwej Kobiety” na wysokości 4200 metrów).Szlak Inków wiedzie przez dolinę Urubamby, przez rzeki, górskie przełęcze, przez las równików. Po drodze mija się osiedla Inków. Szczytowym punktem Szlaku Inków jest kamienne miasto – Machu Picchu.

Machu Picchu – miasto Inków

Ruiny Machu Picchu są najlepiej zachowanym miastem Inków, położonym w Andach, nad doliną Urubamby. Machu Picchu wznosi się na wysokości ok. 2350 m n.p.m. pomiędzy szczytami Machu Picchu (Stary Szczyt) a Huayna Picchcu (Nowy Szczyt). Machu Picchu zlokalizowane jest wodległości ok 110 kmod miasta Cuzco, które było stolicą Inków.

Machu Picchu – ciekawostki

  1. Miasto Machu Picchu powstało z kamienia w połowie XV wieku, za czasów panowania wielkiego przywódcy Inków – Pachacuteca.
  2. Twórcy Machu Picchu nie mieli sobie równych. Mury były tak doskonałe (bez zaprawy), że pomiędzy złączami nie wyrosło nawet źdźbło trawy.
  3. Miasto Machu Picchu obejmuje dwa sektory: sektor rolniczy i sektor miejski.
  4. W sektorze miejskim Machu Picchu zachowały się ruiny budowli mieszkalnych i kultowych z charakterystycznymi dla architektury Inków trapezowatymi oknami zwężającymi się ku górze.
  5. Uważa się, że w ok 200 budynkach w Machu Picchu mieszkało do 1000 ludzi.
  6. Niestety do końca nie wiadomo jaką rolę pełniło Machcu Picchu. Może było to centrum ceremonialne, pałac zimowy inkaskich przywódców lub ośrodek religijny poświęcony inkaskim bogom.
  7. Pierwszym cudzoziemcem, który ujrzał w 1911 r. ruiny Machu Picchu był podróżnik Hiram Bingham, wkrótce po tym do Machu Picchu napłynęli turyści.

Źródła:
„Podróże Twoich Marzeń” – Mary-Ann Gallagher
„Fascynujące Budowle Świata” – Artur Anuszewski