Chiny to kraj o wyjątkowo bogatej historii. Religia buddyjska ma w tej kwestii wielki wkład. Najciekawsze chińskie świątynie, choć rozsiane po terenie całego kraju, od lat są celem wycieczek zarówno pielgrzymów, jak i ciekawskich turystów. Prezentujemy listę 5 najciekawszych chińskich świątyń, które można w tym pięknym kraju zwiedzić.

Miejsce 5 – Tai Shan – Najświętsza Góra Spokoju

Jeśli masz słabe nogi, omijaj ten zabytek szerokim łukiem. 6660 stopni prowadzących na „półmetek” to tylko część wysiłku stawianego przed taoistami (i dawniej cesarzami Chin – 72 Cesarzy Chin odbyło tę drogę o własnych siłach). Na szczęście ten etap można ominąć (kolejka linowa lub minibus pozwala zaoszczędzić nieco energii), jednak tym samym skazujesz się na ominięcie świątyń, ołtarzy i pawilonów poświęconych Księżniczce Lazurowych Obłoków, córce bóstwa Tai Shan.

Od „półmetka” masz 3 drogi prowadzące do głównej atrakcji – Świątyni Lazurowych Chmur. Ścieżka 1, pełna zabytków (w tym pokazanej na zdjęciu sutrze, składającej się z 1050 półmetrowych symboli), Szlak Brzoskwini, zachwycający w porze kwitnienia tych drzew, oraz otoczony sosnami Szlak Tianzhu.

Rzecz jasna to nie koniec podróży. Kolejny punkt, do którego prowadzą wszystkie 3 ścieżki, to Pawilon Pięciu Sosen – 200-letnich drzew, mianowanych ministrami piątej rangi (sic!) przez cesarza Shi Huangdi. Dalej ostatnie podejście – 1200 stopni „drabiny niebios” na Ścieżce Osiemnastu Zakrętów to wisienka na torcie, a nagrodą jest Niebiańska Ulica, pełna restauracji i sklepów i zdobiona złotem i grającymi na wietrze dzwoneczkami Świątynia Lazurowych Chmur.

Miejsce 4 – Maiji Shan, Góry Stogu Siana

W 4 wieku naszej ery buddyjscy mnisi zaczęli wykuwać w jednej z charakterystycznych gór (samotnych, strzelistych o zaokrąglonym szczycie, przypominających stogi siana) sieć jaskiń, w której przygotowali wiele świątyń i ołtarzy. Pod względem historycznym jest to kompleks wyjątkowy, gdyż posągi w świątyniach wykute zostały w materiale przywiezionym z innych terenów, nie zaś (jak to zazwyczaj robiono) z miejscowych skał. Wiele wieków poświęconych na stworzenie Maiji Shan sprawiło, że kompleks jaskiń stał się muzeum sztuki buddyjskiej, prezentując jak zmieniał się wizerunek Buddy na przestrzeni wieków.

194 groty wypełnione są po brzegi monumentami, figurami, plaskorzeźbami i freskami z życia Buddy. Choć spora część grot jest zamknięta dla zwiedzających, te dostępne pozwalają się zakochać w sztuce buddyjskiej i misternych dziełach sztuki stworzonych przez mnichów.

Miejsce 3 – Groty Wzgórza Chmur

Groty Wzgórza Chmur to dzieło 40 tysięcy rzemieślników, pracujących w tym rejonie od 5 wieku naszej ery. Groty Wzgórza Chmur miały być dowodem na boskość ówcześnie panującej dynastii Wei, choć jego powstawanie trwało kilka stuleci.

53 wykute w piaskowcu świątynie, choć ograbiane w XX wieku wielokrotnie, nadal zawierają 51 000 religijnych dzieł. Znajdziesz tu i 17-metrowego Buddę, 5-ciopoziomową pagodę na grzbiecie słonia, 15-metrową kolumnę udekorowaną malunkami z życia Buddy, czy Buddę otoczonego przez hordę mniejszych buddów (od 2cm wzwyż). Oprócz przedstawień religijnych, w 21 otwartych dla turystów jaskiniach znajdziesz wiele ikon i rzeźb przedstawiających codzienne życie i rozrywki z czasów dynastii Wei.

Miejsce 2 – Wisząca Świątynia Heng Shan

Drewniany klasztor, „przyklejony” do ściany urwiska u stóp góry Heng Shan, reprezentującej żywioł ognia, budzi wątpliwości o swoją stabilność. Szerokie balkony, galerie i mostki wydają się unosić nad ziemią tylko dzięki sile woli mnichów – jednak to tylko iluzja. Kompleks drewnianych pawilonów oparty został na belkach wsuniętych w wywiercone w skale otwory. Na nich nabudowano podłogi, ściany, filary, dźwigi i kolejne kondygnacje. Świątynie podtrzymuje kilkanaście belek-filarów, z których większość jedynie stabilizuje konstrukcję, a nie przenosi żadnych obciążeń. Mimo 1400 lat historii klasztor jest w idealnym stanie, a za jego obsługę i utrzymanie w dobrej kondycji odpowiada… 5 mnichów!

Miejsce 1 – Świątynia Nieba, Pekin

Najmłodsza świątynia w tym zestawieniu budzi największe emocje. Najciekawsze chińskie świątynie bez Świątyni Nieba na czele nie byłyby kompletną listą. Świątynia Nieba powstała w XV wieku, razem z Zakazanym Miastem. Przez setki lat była zamknięta dla pospólstwa, i dopieszczana przez najznamienitszych rzemieślników była miejscem, w którym modlił się Cesarz Chin.

Na terenie 273 hektarów znalazł się między innymi Ołtarz Nieba, Ołtarz Ziemi, Taras Kosmosu, Pawilon Modłów o Urodzaj, Świątynia Firmamentu i Ściana Szeptów.

Wszystkie obiety na terenie Świątyni Nieba zostały zbudowane w oparciu o symbolikę kształtów i liczb. W wielu miejscach da się dojrzeć nawiązania do Cesarza, do liczby 9, związanej z sektorami „chińskiego nieba”, z porami roku, miesiącami i dniami chińskiego roku. Pawilon Modłów o Urodzaj strzeżony jest przez płaskorzeźby smoków i feniksów, symboli Cesarzy – a w samym pawilonie zachował się cesarski tron.

Rzecz jasna do budowy i wykończenia Świątyni Nieba wykorzystano najcenniejsze materiały. Poza złotem i marmurami znajdziesz tu glazurowane dachówki czy cedrowe konstrukcje pokryte laką. Jakość i wielkość tej świątyni przewyższa nawet samo Zakazane Miasto, co jednak jest zrozumiałe – wszak Siedziba Nieba powinna być większa niż Siedziba Synów Nieba, a tym tytułem mianowali się Cesarze Chin.