Każdy kredytobiorca powinien zachować czujność i świadomość potencjalnych pułapek prawnych przy zawieraniu umowy kredytu, aby uniknąć komplikacji i chronić swoje prawa. Oto niektóre z najczęstszych problemów prawnych związanych z kredytami i pożyczkami!

Nieuczciwe praktyki dotyczące warunków

Uważaj na pożyczkodawców stosujących nieuczciwe lub oszukańcze praktyki podczas procesu składania wniosku o pożyczkę. Przykładowo są to niejasne przedstawienie warunków, ukrywanie opłat lub podanie fałszywych informacji na temat pożyczki.

Należy zachować ostrożność w przypadku pozabankowych firm pożyczkowych, które często oszukują klientów poprzez stosowanie niekorzystnych warunków, wysokich marż, oprocentowania i ukrytych opłat.

W takich przypadkach zaleca się dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami pożyczkowymi i w razie potrzeby zasięgnąć porady prawnej – wyjaśnia adwokat Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl/specjalizujący się w tym temacie.

Ukryte opłaty dotyczące pożyczek i kredytów

Przed podpisaniem umowy dokładnie przejrzyj ją pod kątem ukrytych opłat i prowizji. Niektórzy pożyczkodawcy mogą uwzględniać opłaty, które nie są wyraźnie wskazane z góry, co prowadzi do dodatkowych kosztów.

Dodatkowo zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu lub pożyczki oraz na parametr RRSO – roczną rzeczywistą stopę oprocentowania uwzględniającą także inne czynniki. Lichwiarskie stopy procentowe, które są zbyt wysokie, są niezgodne z prawem!

Nieuczciwe klauzule w umowie

Sprawdź umowę pożyczki pod kątem nieuczciwych warunków, określanych często jako klauzule abuzywne albo klauzule niedozwolone.

Zwróć uwagę na klauzule, które dają pożyczkodawcy jednostronne korzyści lub nakładają na pożyczkobiorcę surowe kary. W takiej sytuacji nieuczciwe warunki umowy mogą zostać zakwestionowane w sądzie.

Nielegalne praktyki windykacyjne

Bądź świadomy swoich praw, jeśli chodzi o windykację. Przykładowo firma nie powinna naliczać sobie nadmiernych opłat za prowadzenie tego typu działań.

Kredytodawcy muszą przestrzegać przepisów regulujących praktyki windykacyjne, a ich klienci mogą zgłaszać wszelkie przypadki gróźb lub innych nielegalnych działań w razie podjęcia działań windykacyjnych.

W związku z tym przed zawarciem jakiejkolwiek umowy kredytu lub pożyczki należy uważnie przeczytać wszystkie dokumenty, w razie potrzeby zasięgnąć porady prawnej. Prawnicy specjalizujący się w prawie ochrony konsumentów oraz prawie finansowym mogą udzielić w takiej sytuacji pomocnych wskazówek dotyczących podpisania danej umowy lub też przeanalizować ją wtedy, gdy została ona sygnowana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj