Najnowocześniejsze metody leczenia zaćmy

    -

    U osób cierpiących na zaćmę dochodzi do stopniowego mętnienia soczewki oka, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia, a w dłuższej perspektywie całkowitą utratą wzroku. Leczenie zaćmy jest możliwe, wymaga jednak usunięcia zmętniałej soczewki i zastąpienia jej implantem. Nowoczesne techniki stosowane w chirurgii okulistycznej pozwalają ograniczyć ryzyko powikłań do minimum i zapewniają bardzo dobre rezultaty leczenia.

    Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji

    Metoda fakoemulsyfikacji wyparła stosowane wcześniej techniki ręcznej ekstrakcji zmętniałej soczewki oka. Wykorzystanie ultradźwięków do rozbicia chorej soczewki pozwala na wykonanie znacznie mniejszego nacięcia gałki ocznej (jego wielkość waha się w granicach 1,8-2,8 mm), dzięki czemu nie jest konieczne zakładanie szwów – ranka zamyka się samoistnie. Wykonanie mniejszego nacięcia ogranicza ryzyko powikłań, skraca czas rehabilitacji i przyspiesza stabilizację ostrości wzroku.

    Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przebiegają bardzo szybko (zabieg zamyka się zwykle w 20 minutach) i nie wymagają znieczulenia ogólnego, co podnosi bezpieczeństwo pacjenta i umożliwia mu powrót do domu tego samego dnia. Istotną korzyścią płynącą z wykorzystania metody fakoemulsyfikacji jest możliwość pozostawienia tylnej torebki soczewki, co ułatwia wszczepienie implantu.

    Nowoczesne soczewki dla osób z zaćmą

    Leczenie zaćmy sprowadza się do zastąpienia zmętniałej soczewki implantem. W obszarze technologii wytwarzania soczewek od lat obserwujemy olbrzymi postęp. Dzięki nowoczesnym soczewkom wieloogniskowym i torycznym podczas operacji zaćmy można skorygować inne, towarzyszące katarakcie wady wzroku – opowiada nasz rozmówca z Kliniki Kalmedica w Kaliszu.

    Od rodzaju soczewki wszczepionej pacjentowi podczas operacji zaćmy zależy, czy będzie musiał stosować okulary. Osoby, które wybierają najprostsze soczewki jednoogniskowe, zwykle potrzebują okularów do dali. Wybór wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych pozwala całkowicie uwolnić się od konieczności noszenia szkieł korekcyjnych osobom z krótko- lub dalekowzrocznością. Do korekcji astygmatyzmu służą soczewki toryczne, które u osób z wadą powyżej 2 dioptrii w wersji jednoogniskowej są refundowane z NFZ.

    Planując zabieg na zaćmę, warto rozejrzeć się za kliniką, która dysponuje nowoczesnym sprzętem, zatrudnia doświadczonych chirurgów i proponuje pacjentom dostęp do różnych typów soczewek. Operacja zaćmy to nie tylko ratunek przed utratą wzroku, ale też szansa na poprawę widzenia względem stanu sprzed zmętnienia soczewki.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza