Żarówki LED w błyskawicznym tempie podbiły rynek i zagościły w tysiącach domów. Wciąż jednak nie brakuje osób, które uważają, że tradycyjne żarówki oferowały zdecydowanie przyjemniejszą, ciepłą barwę światła. Czy to prawda? Czy nowoczesne źródła światła mogą wyczarować przytulną atmosferę wnętrz?
Rachunek zalet i wad
Zalety żarówek LED są oczywiste i trudne do podważenia nawet dla sceptyków. Dwie najważniejsze cechy kojarzące nam się z tym nowoczesnym rozwiązaniem to oszczędność oraz długi czas działania. Po stronie wad najczęściej wymieniana jest wysoka cena oraz mniej przyjemna barwa światła. Sprawdźmy, co jest prawdą, co mitem i skąd biorą się wątpliwości. Najwyższy czas, by rozwiać wątpliwości.
Czy eksploatacja żarówek LED jest tańsza?
Zdecydowanie tak. Przyjrzyjmy się porównaniu tradycyjnej żarówki żarowej o mocy 60W z jej odpowiednikiem wykonanym w technologii LED. Żarówka żarowa, zgodnie ze swoją nazwą wytwarza strumień światła dzięki rozgrzaniu specjalnego włókna umieszczonego wewnątrz szklanej bańki. Oprócz światła powstaje więc ciepło i to ono dosłownie pożera znaczną część dostarczanej energii. W efekcie skuteczność świetlna wynosi 8-20 lm/W, podczas gdy odpowiednik LED uzyskuje wartości rzędu 70-120 lm/W. Odpowiednikiem przywołanej na wstępie żarówki o mocy 60W będzie więc LED pobierający zaledwie 9W. Oznacza to ponad sześciokrotnie mniejsze zużycie energii elektrycznej!
Czy żarówki LED działają dłużej od żarowych?
Odpowiedź ponownie jest twierdząca. Żywotność tradycyjnej żarówki to zazwyczaj od 700 do 2500 godzin pracy. Po tym czasie żarzące się włókno ulega przepaleniu, co łatwo zauważyć przez przejrzyste szkło bańki. Odpowiednik LED bez trudu osiąga imponujący wynik 25000 godzin świecenia.
Czy żarówki LED są droższe od tradycyjnych?
Jeśli spojrzymy wyłącznie przez pryzmat zakupu, to żarówki LED przegrają cenową rywalizację z klasycznymi żarówkami – są od nich wyraźnie droższe. Nie sposób jednak pominąć dwóch opisanych wcześniej cech, czyli niskiego kosztu eksploatacji i długiej żywotności. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty użytkowe, okazuje się, że nowoczesne rozwiązania są zdecydowanie tańsze, a dzięki możliwości rzadszych wymian, także o wiele wygodniejsze w użytkowaniu.
Czy żarówki LED świecą zimnym, nieprzyjemnym światłem?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Żarówki LED mogą, lecz nie muszą emitować barwę zimną, jednak wybór temperatury barwowej zależy od preferencji użytkownika. Na każdym opakowaniu znajdziemy temperaturę barwy opisaną w skali Kelvina – im wartość ta będzie niższa, tym cieplejsze będzie światło. Warto zapamiętać, że światło dzienne to około 5500K, żarówki o parametrach wyższych będą emitowały światło zbliżające się do barwy niebieskiej, natomiast te o wartościach niższych zbliżać się będą do ciepłych odcieni koloru żółtego.
Poza cechami funkcjonalnymi, ważnym aspektem są również walory estetyczne. Bez trudu znajdziemy modele bardzo nowoczesne, jak i takie, które udanie naśladują rozwiązania retro – doskonale sprawdzające się zarówno w awangardowych, jak i klasycznych modelach lamp. Warto obejrzeć żarówki LED na tomix.pl oraz lampy na tomix.pl – starannie dobrana oferta pokazuje, jak efektowne może być połączenie nowoczesnych źródeł światła z ponadczasowym wzornictwem.