Naucz się czytać opakowania zabawek!

    -

    Grudzień to w sklepach z zabawkami gorący okres. Mikołajki i święta Bożego Narodzenia sprawiają, że półki wręcz uginają się od zabawek dla dzieci w każdym wieku. Jednak w tej obfitości trafiają się produkty, które nie spełniają norm bezpieczeństwa lub nie posiadają ważnych dodatkowych certyfikatów. Zobacz, jak czytać informacje na opakowaniach zabawek i na co zwracać szczególną uwagę!

    Sprawdź jakość opakowania

    Już samo opakowanie może być dla dziecka zagrożeniem. Zwróć uwagę, czy nie ma w nim metalowych zszywek, luźnych elementów czy potencjalnie groźnych taśm i sznurków. Zwłaszcza najtańsze produkty z Chin mogą być pakowane w sposób, który może zagrażać maluszkowi podczas odpakowywania (zwłaszcza w ferworze walki z kolorowymi papierami pod choinką). Najlepiej takie zabawki przepakować od razu do bezpieczniejszych pudełek i torebek!

    Symbole, które każda zabawka mieć MUSI

    Na opakowaniu każdej zabawki musi znaleźć się kilka podstawowych (ale szalenie ważnych) oznaczeń. Oczywiście najważniejszy jest kraj pochodzenia i dane producenta, powinnaś być w stanie bez trudu określić, kto daną zabawkę stworzył oraz kto na terenie Unii Europejskiej odpowiada za jej dystrybucję. Jednak kluczowe są międzynarodowe symbole:

    CE – każda zabawka musi mieć takie oznaczenie potwierdzające, że jest ona zgodna z przyjętymi w Unii normami. Symbol powinien być wyraźnie widoczny, i zgodny z wzorcem poniżej. Niestety chińscy producenci czasem podrabiają ten znak i trzeba być dość uważnym, by nie dać się nabrać.

    Oznaczenie wieku – również w widocznym miejscu powinna pojawić się informacja, od jakiego wieku dziecko może bawić się daną zabawką. Zazwyczaj jest to cyfra i znak plusa (1+, 5+, 12+), dodatkowo często pojawia się ikonka przekreślonej buzi dziecka z oznaczeniem 0-3, zakazująca zabawy dzieciom poniżej trzeciego roku życia.

    Symbol WE – czyli zgodność z unijną „dyrektywą zabawkową”. To oznaczenie potwierdza, że zabawka spełnia wszystkie normy i zalecenia przygotowane przez Unię Europejską i jest w pełni bezpieczna.

    Symbole ważne, choć nieobowiązkowe

    Kolejna grupa to oznaczenia przyznawane po szczegółowych kontrolach – podkreślają wysoką jakość zabawek i fakt, że są w pełni bezpieczne, jednak na półce stanowią wyróżnienie, nie wymóg. Dwa główne oznaczenia to:

    TÜV Rheinland – firma zajmująca się certyfikowaniem produktów ze wszystkich branż, niekwestionowany lider w testowaniu, sprawdzaniu i doskonaleniu jakości. Certyfikat TÜV dla zabawek oznacza jednoczesne spełnianie „dyrektywy zabawkowej” jak i szeregu innych norm europejskich (w tym EN-71 i EN62115).

    Opinia PZH oraz Instytutu Matki i Dziecka – Pozytywna opinia PZH oraz Instytutu Matki i Dziecka świadczy o poddaniu zabawki testom przeprowadzanym przez specjalistów, dzięki czemu masz pewność, że będzie bezpieczna dla twojego dziecka.

    W trosce o środowisko

    Ostatnią grupą są certyfikaty ekologiczne – potwierdzają pochodzenie części składowych zabawek, ich produkcję w humanitarnych warunkach i inne istotne parametry. Najważniejsze z nich to:

    FSC – zabawki drewniane z logo FSC produkowane są z drewna hodowanego i pozyskiwanego z dbałością o stan środowiska. Zbierane w bezpieczny sposób, z terenem na nowo zalesianym, z gatunków szybkorosnących.

    Fair Trade – oznaczenie dotyczące warunków pracy osób pracujących przy produkcji zabawek. Dzięki temu oznaczeni możesz mieć pewność, że osoby produkujące daną zabawkę pracują w godziwych warunkach.

    Öko – Tex Standard 100 – oznaczenie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego zabawek. Produkty z tym symbolem nie powodują alergii i nie zawierają szkodliwych związków chemicznych.

    Materiał przygotował producent opakowań www.Europak.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza