Choć nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy ludzi w różnym wieku, to jednak u osób starszych występuje on zdecydowanie częściej niż u młodych. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i nierzadko jest wynikiem wielu lat ciężkiej fizycznej pracy, kilku porodów lub niedoleczonych chorób i infekcji.
Niezależnie od tego, jakie są przyczyny nietrzymania moczu, to sama dolegliwość jest nie tyle bolesna, co kłopotliwa, znacznie obniżająca komfort życia, a często też powodująca wycofanie się z kontaktów z innymi ludźmi. Zatrważający jest fakt, że niewiele osób zgłasza się z tym do lekarza, gdy tymczasem są sposoby na leczenie nietrzymania moczu, jak i na natychmiastową poprawę komfortu.
Jak nietrzymanie moczu wpływa na życie?
Może się wydawać, że problem nie jest skomplikowany. Tymczasem bywa naprawdę kłopotliwy, zarówno u samodzielnych starszych osób, jak i tych znajdujących się pod czyjąś opieką. Zdecydowanie nietrzymanie moczu może skutecznie zniechęcić do aktywności fizycznej, co jak wiadomo, u seniorów jest bardzo istotne. Nie chodzi nawet o intensywny wysiłek, ale niekiedy zwykłe spacery czy inne aktywności. Ponadto obawy związane z inkontynencją często izolują takie osoby od kontaktów ze światem zewnętrznym. Schorzenie odbiera też chęć choćby do niewielkich podróży i czyni je niezręcznymi i problematycznymi przedsięwzięciami.
Dlaczego u osób starszych?
Bardzo często przyczynami takich dolegliwości są inne, poważniejsze zaburzenia neurologiczne. Do takich należą na przykład cukrzyca, udary czy choroba Parkinsona, a nawet choroba Alzheimera. Do tego z wiekiem w naturalny sposób wiotczeją mięśnie, również te podtrzymujące dno miednicy. Na taki stan rzeczy składa się wieloletnia fizyczna praca, często także wielokrotne ciąże i porody, zaniedbane infekcje.
Jak pomóc?
Nietrzymanie moczu u osób starszych przysparza opiekunom dodatkowych obowiązków, które również i dla seniora nie są przyjemnością. Warto więc zachęcać go do wykonywania prostych ćwiczeń mięśni dna miednicy poprzez ich zaciskanie. Można to robić w dowolnej chwili. Innym rozwiązaniem, które znacząco poprawia jakość życia seniora i odejmuje obowiązków opiekunowi, są majtki chłonne. To prosty sposób pozwalający na utrzymanie większej aktywności osób starszych, bez obaw, że coś wycieknie i ktoś coś zauważy. Świetnym przykładem są produkty z linii TENA Pants. Mają kilka zalet, których brak zwykłym pieluchomajtkom. Przede wszystkim są cieniutkie, więc nie ma szans, żeby ktoś zauważył je pod ubraniem. Specjalny wkład pochłania wilgoć i zatrzymuje nieprzyjemny zapach. Anatomiczny kształt powoduje, że dopasowują się do każdego. I są wykonane z materiałów, które nie wywołują podrażnień. Zapinane na bokach pozwalają na łatwe pozbycie się majtek i wymianę na nowe. Łatwo też dobrać chłonność do stopnia zaawansowania nietrzymania moczu. Alternatywą są specjalne wkładki o podobnym działaniu.