Kiedy na świat przychodzi upragnione, długo oczekiwane maleństwo, młodzi rodzice chcą by wszystko było idealne, by dziecku nie zabrakło niczego co sprawi, że będzie ono szczęśliwe. Z czasem dochodzi potrzeba zapewnienia maluchowi możliwości stymulacji i jak najszybszego rozwoju. Wtedy najczęściej rodzice decydują się na zakup pierwszej zabawki.
Oferta sklepów z artykułami dla niemowląt wydaje się w tej kwestii niemal niewyczerpana, znaleźć można zabawki ręcznie robione np. z włóczki, zabawki drewniane i plastikowe. Wiele z nich przykuwa wzrok kolorowymi światełkami czy grającymi melodiami. Jeśli do tego przeczyta się kilka artykułów, z których każdy zachwala inny typ zabawki, można poczuć się naprawdę przytłoczonym!
W takiej chwili warto pamiętać, że tym, czego najbardziej potrzebuje noworodek (a potem maleńkie niemowlę), jest bliskość i miłość rodziców. Dziecko w pierwszym okresie życia nie musi mieć najnowszych, modnych zabawek i akcesoriów, najważniejsze jest dla niego, aby jak najczęściej i najdłużej znajdować się w ramionach mamy lub taty.
Jeśli jednak zabawki mają znaleźć się w pokoju maleństwa, warto pamiętać, że początkowo, zaraz po urodzeniu, dziecko widzi na odległość nie większą niż 30 cm.! Co więcej, jest w stanie skupić wzrok tylko na kolorach czarnym i białym. Dopiero z czasem dziecko zacznie widzieć kolejne, intensywne barwy: żółty, czerwony cz zielony. I głównie to je zainteresuje. Początkowo dobrze jest więc zakupić zabawki w takich właśnie kontrastowych kolorach. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza karty kontrastowe np. z rysunkami zwierząt albo niemowlęcych akcesoriów. Najpierw można pokazywać je maleństwu i obserwować jak z zainteresowaniem przygląda się nowym obiektom. Warto przy tym opowiadać co dziecko widzi – głos rodzica działa na dzieci kojąco, sprawia, że czują się bezpiecznie i mogą w pełni skupić na poznawaniu otaczającej je rzeczywistości.
Dodatkowo, karty kontrastowe sprawdzą się przy nieco starczym dziecku – można wówczas opowiadać ciekawe historie o pokazywanych ludziach i zwierzętach, a z czasem nawet tworzyć je wspólnie z maluchem, który przy okazji nauczy się np. odgłosów jakie wydają poszczególne zwierzęta. Dobrym pomysłem na zabawki już dla noworodka są też popularne szumiące pluszaki – poza misiami znajdziemy w sklepach również inne szumiące zwierzątka. Szum jaki wydaje maskotka zwykle uspakaja dziecko, pozwala mu zasnąć samodzielnie w łóżeczku i tym samym nieco odciążyć zmęczone noszeniem szkraba ramiona i plecy rodzica.
Kiedy dziecko osiąga wiek ok. 3 miesięcy i zaczyna już coraz śmielej odkrywać świat, a więc przewracać się na boczki, wyciągać rączki, przydadzą się zabawki wspomagające rozwój ruchowy i tym samym wspierające dużą motorykę. Teraz jest najlepszy czas aby zakupić matę edukacyjna i kłaść na nią dziecko. Mata zmotywuje malucha do przesuwania się, pozwoli mu ćwiczyć precyzję ruchów, gdy będzie chciało złapać konkretny element. A to znów doskonałe ćwiczenie małej motoryki.
Mata edukacyjna ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na chwilę wytchnienia dla mamy – maluch położony bezpiecznie na macie, może przez chwilę bawić się sam. W tym okresie życia dziecka warto także zakupić zabawki wydające odgłosy – nie grające głośne melodie, których dziecko może się wystraszyć, ale np. szeleszczące lub cicho piszczące przy dotyku. Maleństwo będzie je obracać w rączkach, gryźć, chwytać nóżkami, ćwicząc przy okazji motorykę małą. Do zabawek tego typu należą wszelkie miękkie pluszowe zwierzątka wyposażone w szeleszczące elementy, pierwsze książeczki, ale także zwykłe, proste grzechotki, które kupimy już za kilka złotych.
Czy dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje czegoś jeszcze? Poza zabawą, w której uczestniczy również rodzic, w zasadzie nie. Z czasem przyjdzie pora na klocki, puzzle, układanki, książki czy pluszowe misie. Na początek jednak – zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet – warto zainwestować w to, co pozwoli maleństwu nie tylko dobrze się bawić, ale i rozwijać.
Zabawki dla maluchów oraz starszych dzieci znajdą Państwo w sklepie internetowym Hurtownia Luka – http://hurtownialuka.pl