Nóż jest najważniejszym przyrządem w kuchni. Bez niego nie przygotujemy większości potraw. Niezwykle ważna jest również jego jakość i ostrość, a także odpowiedni rozmiar, kształt i to, jak leży w dłoni. Nic dziwnego, że każdy szanujący się kucharz ma swoje noże, o które dba i pilnuje jak oka w głowie. Dobry nóż sprawia bowiem, że gotowanie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Odpowiedni nóż do konkretnego zadania

Od kształtu noża oraz długości i szerokości ostrza zależy, do jakich produktów może być użyty. Największy nóż kuchenny o długości około 20-25 cm, dosyć masywny i szeroki to nóż szefa kuchni. Idealny do krojenia mięsa oraz filetowania, a także do krojenia warzyw i ziół. Z kolei krótszy i węższy nóż idealnie nadaje się do bardziej uniwersalnych zastosowań, jak również krojenie warzyw i mięs oraz serów i wędlin. Długie, proste i zakończone ząbkami ostrze jest przeznaczone do krojenia pieczywa, a krótki nożyk z ostrym zakończeniem to najlepszy przyrząd do obierania warzyw i przygotowania dekoracji. Istnieją także specjalne noże do serów, filetowania, a także wielu innych zadań. Jednak w tradycyjnej domowej kuchni potrzebujemy tak naprawdę czterech podstawowych kształtów.

Najlepszy materiał na noże

Wybierając noże należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość ich wykonania. Najważniejsze jest, by ostrze było odpowiednio wytrzymałe i twarde, a także długo utrzymywało ostrość. To właśnie od odpowiedniej ostrości zależy komfortowe krojenie produktów. Dzięki niej technika krojenia jest łatwiejsza do opanowania oraz przede wszystkim bezpieczniejsza. Wśród noży wyróżniamy między innymi noże ze stali nierdzewnej, tytanowe, ze stali wysokowęglowej oraz ceramiczne.

Ostrze na medal

Coraz większą popularnością cieszą się noże ceramiczne, które nie tylko są wyjątkowo ostre, ale także odporne na stępienie i posiadają szereg innych właściwości. W użyciu są wygodne, dzięki swojej lekkości. Nie rdzewieją oraz są zupełnie obojętne chemicznie, dzięki czemu nie zmieniają smaku potrawy. Jako ciekawostkę można podać, że noże ceramiczne poza kuchnią stosowane są do rozbrajania bomb, ponieważ nie przewodzą prądu oraz są niemagnetyczne. Ich jedyną wadą jest kruchość, która może sprawić, że po upadku na twardą powierzchnie nóż się rozbije. Nie można również nimi kroić zbyt twardych produktów, jak kości oraz mrożonek. Do takich czynności warto użyć noży wykonanych ze stali nierdzewnej. Noże ceramiczne jednak słyną ze swojej ostrości, którą często dożywotnio gwarantują producenci, a przy odpowiednim z nich korzystaniu oraz konserwowaniu, mogą służyć nam przez wiele lat. Każdy szanujący się kucharz posiada przynajmniej kilka podstawowych noży ceramicznych w swojej kolekcji. Ich zalety sprawiają, że krojenie produktów staje się szybsze i przyjemniejsze.