Obgryzanie paznokci u dzieci jest dość powszechne – już trzy- i czterolatki mogą w nerwowych chwilach próbować obgryzać paznokcie. Niestety później nawyk się pogłębia i robi się z niego poważny problem, dotyczący 1 na 3 dzieci…
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?
Zanim zabierzesz się za usuwanie nawyku obgryzania, powinnaś zadbać, by zniknęła jego przyczyna. Samo obgryzanie paznokci to reakcja na stres. A stres może powodować wszystko – od częstego krytykowania przez rodziców, od natłoku oczekiwań, może widziało coś stresującego w telewizji, być może udziela mu się Twoje zdenerwowanie – a może po prostu jest niespokojne i nie stoi za tym żadna psychologiczna przyczyna? Wszystko to powinnaś mieć na uwadze, i dopiero po rozwiązaniu problemów zabrać się za wyplenianie nawyku obgryzania paznokci.
Przykład idzie z góry
Często jest tak, że dziecko nie czuje się winne i nie uważa, że postępuje niewłaściwie. W końcu jeśli rodzice obgryzają paznokcie, to i ono ma do tego prawo i uważa to za naturalne. Dlatego jeśli sama masz jakiś niezdrowy nawyk (nie muszą to być wcale obgryzione paznokcie, dziecko zauważy również podjadanie słodyczy czy palenie), może warto wspólnie walczyć i wzajemnie się wspierać?
Po pierwsze spokój
Zacznij od ćwiczeń relaksacyjnych – usiądź z dzieckiem i każ mu mocno zacisnąć dłonie w piątki. Powoli liczcie do 10 i gwałtownie je rozluźnijcie. Ćwiczenia powtarzajcie kilkukrotnie, byście czuli ciepło dłoni.
Po drugie – świadomość problemu
Pokaż dziecku, że obgryzanie paznokci to problem. Obserwujcie swoje dłonie, pokazuj jak brzydko wygląda taka obgryziona, a jak pięknie wygląda zdrowa dłoń. Przy tym bądź ostrożna, by dziecko nie poczuło się krytykowane. Musi czuć, że je rozumiesz i że chcesz mu pomóc. Dlatego gdy widzisz, że przymierza się do obgryzania, daj mu dyskretny sygnał, by przestało. Często odruch jest mimowolny, dlatego nie powinnaś się na dziecko złościć…
Po trzecie – szukaj dziecku zajęć
Dziecko obgryza paznokcie, gdy ma wolne rączki. Dlatego wszelkie zabawy, w których będzie zajęte (rysowanie, wycinanki, lepienie i wyklejanki) bardzo mu pomogą. Pomocne będą także przytulanki i piłeczki antystresowe, które będzie mogło zacisnąć w wolnej rączce w czasie zabawy.
Po czwarte – motywuj i nagradzaj
Regularnie chwal dziecko za postępy. Doceń każdy nieobgryziony paznokieć, dawaj dziecku nagrody za obcięte paznokcie – mogą to być naklejki, drobne słodycze czy… zestawy do malowania paznokci. W ten sposób dziecko samo dostrzeże korzyści płynące z nieobgryzania paznokci i łatwiej będzie mu zerwać z nawykiem. Pamiętaj jednak, że nic na siłę. Jeśli dziecko się opiera, nie ma efektów lub szybko straciło motywację, przerwij na jakiś czas terapię i wróć do niej, gdy dziecko poczuje taką potrzebę. Bez wspólnych działań i konsekwencji nie osiągniecie efektów!
Sprawdzony trik – lakier przeciw obgryzaniu paznokci
Gdy nie możesz upilnować dziecka, by nie obgryzało paznokci, lub robi to w przedszkolu, skorzystaj ze specjalnego lakieru przeciwko obgryzaniu paznokci. To całkowicie bezpieczny produkt, którego jedynym działaniem jest odstraszanie – lakier przeciw obgryzaniu paznokci ma okropny smak, dzięki czemu dziecku łatwiej powstrzymać się od niezdrowego nawyku.