Obgryzanie paznokci u dzieci jest dość powszechne – już trzy- i czterolatki mogą w nerwowych chwilach próbować obgryzać paznokcie. Niestety później nawyk się pogłębia i robi się z niego poważny problem, dotyczący 1 na 3 dzieci…

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Zanim zabierzesz się za usuwanie nawyku obgryzania, powinnaś zadbać, by zniknęła jego przyczyna. Samo obgryzanie paznokci to reakcja na stres. A stres może powodować wszystko – od częstego krytykowania przez rodziców, od natłoku oczekiwań, może widziało coś stresującego w telewizji, być może udziela mu się Twoje zdenerwowanie – a może po prostu jest niespokojne i nie stoi za tym żadna psychologiczna przyczyna? Wszystko to powinnaś mieć na uwadze, i dopiero po rozwiązaniu problemów zabrać się za wyplenianie nawyku obgryzania paznokci.

Przykład idzie z góry

Często jest tak, że dziecko nie czuje się winne i nie uważa, że postępuje niewłaściwie. W końcu jeśli rodzice obgryzają paznokcie, to i ono ma do tego prawo i uważa to za naturalne. Dlatego jeśli sama masz jakiś niezdrowy nawyk (nie muszą to być wcale obgryzione paznokcie, dziecko zauważy również podjadanie słodyczy czy palenie), może warto wspólnie walczyć i wzajemnie się wspierać?

Po pierwsze spokój

Zacznij od ćwiczeń relaksacyjnych – usiądź z dzieckiem i każ mu mocno zacisnąć dłonie w piątki. Powoli liczcie do 10 i gwałtownie je rozluźnijcie. Ćwiczenia powtarzajcie kilkukrotnie, byście czuli ciepło dłoni.

Po drugie – świadomość problemu

Pokaż dziecku, że obgryzanie paznokci to problem. Obserwujcie swoje dłonie, pokazuj jak brzydko wygląda taka obgryziona, a jak pięknie wygląda zdrowa dłoń. Przy tym bądź ostrożna, by dziecko nie poczuło się krytykowane. Musi czuć, że je rozumiesz i że chcesz mu pomóc. Dlatego gdy widzisz, że przymierza się do obgryzania, daj mu dyskretny sygnał, by przestało. Często odruch jest mimowolny, dlatego nie powinnaś się na dziecko złościć…

Po trzecie – szukaj dziecku zajęć

Dziecko obgryza paznokcie, gdy ma wolne rączki. Dlatego wszelkie zabawy, w których będzie zajęte (rysowanie, wycinanki, lepienie i wyklejanki) bardzo mu pomogą. Pomocne będą także przytulanki i piłeczki antystresowe, które będzie mogło zacisnąć w wolnej rączce w czasie zabawy.

Po czwarte – motywuj i nagradzaj

Regularnie chwal dziecko za postępy. Doceń każdy nieobgryziony paznokieć, dawaj dziecku nagrody za obcięte paznokcie – mogą to być naklejki, drobne słodycze czy… zestawy do malowania paznokci. W ten sposób dziecko samo dostrzeże korzyści płynące z nieobgryzania paznokci i łatwiej będzie mu zerwać z nawykiem. Pamiętaj jednak, że nic na siłę. Jeśli dziecko się opiera, nie ma efektów lub szybko straciło motywację, przerwij na jakiś czas terapię i wróć do niej, gdy dziecko poczuje taką potrzebę. Bez wspólnych działań i konsekwencji nie osiągniecie efektów!

Sprawdzony trik – lakier przeciw obgryzaniu paznokci

Gdy nie możesz upilnować dziecka, by nie obgryzało paznokci, lub robi to w przedszkolu, skorzystaj ze specjalnego lakieru przeciwko obgryzaniu paznokci. To całkowicie bezpieczny produkt, którego jedynym działaniem jest odstraszanie – lakier przeciw obgryzaniu paznokci ma okropny smak, dzięki czemu dziecku łatwiej powstrzymać się od niezdrowego nawyku.

 

 

8.89
Kosmed PAZUREK żel przeciw obgryzaniu paznokci 10 ml

 

32.00
Herome Bye Bite, preparat przeciw obgryzaniu paznokci, 10ml
Program partnerski