Zdrowie człowieka uzależnione jest między innymi od stanu powietrza, którym oddycha. Na negatywny wpływ znajdujących się w nim zanieczyszczeń szczególnie narażone są dzieci. Tym, co może ochronić je przed chorobami spowodowanymi smogiem, są oczyszczacze powietrza.

Czy oczyszczacz w pokoju dziecka jest potrzebny?

Polska jest jednym z krajów świata o bardzo złej jakości powietrza. To właśnie u nas znajdują się 32 z 50 europejskich miast o najwyższym stężeniu szkodliwych substancji w atmosferze. Sytuacja nie poprawia się, pomimo apeli lekarzy, którzy nieustannie zwracają uwagę na fakt, że zawarte w smogu substancje przyczyniają się do poważnych chorób, nierzadko prowadzących do przedwczesnego zgonu. Z artykułu opublikowanego na blogu Prawda o polskim smogu wynika, że brudne powietrze każdego dnia zabija średnio 175 Polaków. Dzieci są grupą bardzo podatną na działanie smogu, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Oczyszczacze powietrza są w stanie usunąć nawet 99% szkodliwych substancji, dlatego umieszczenie ich w pokojach dziecięcych jest jednym ze sposobów, w który rodzice mogą zapewnić swoim pociechom dobre warunki do zdrowego rozwoju, odpoczynku i zabawy.

Jakie cechy powinien posiadać oczyszczacz do pokoju dziecięcego?

Idealne urządzenie jest w stanie wyeliminować z pokoju dziecka najbardziej niebezpieczne składniki smogu, czyli pyły zawieszone (PM2.5, PM10) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, w tym benzoapiren. Jak wynika z rankingu oczyszczaczy powietrza serwisu ranking-oczyszczaczy.pl, Te pierwsze najskuteczniej usuwa filtr HEPA, natomiast w walce z WWA doskonale sprawdzają się filtry z węglem aktywowanym, tzw. węglowe. Jednak oprócz rodzaju posiadanych filtrów należy wziąć pod uwagę również kilka istotnych parametrów oczyszczacza, między innymi głośność. I choć małym dzieciom szum raczej nie przeszkadza, to te starsze mogą mieć już z tym problem. Zbyt hałaśliwe oczyszczacze nie tylko uniemożliwiają sen, lecz także utrudniają skupienie się w ciągu dnia, dlatego zaleca się zakup oczyszczacza powietrza, który w trybie pracy cichym generuje hałas na poziomie około 30 dB i mniejszym. Oczywiście nasze osobnicze cechy mogą sprawić, że będziemy uznawali za cichy oczyszczacz pracujący z głośnością nawet 35 dB i więcej. Kolejna ważna cecha oczyszczaczy to maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie. Wprawdzie pokoje dla dzieci zazwyczaj nie są zbyt duże, jednak warto upewnić się, że wybrany oczyszczacz jest dostosowany do ich rozmiarów, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie pracował w pełni efektywnie. Na uwagę zasługują również dodatkowe funkcje, w jakie wyposażone zostały niektóre oczyszczacze. Oprócz zanieczyszczeń niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma przesuszenie powietrza, do którego często dochodzi w sezonie grzewczym. Z tego powodu w dziecięcych pokojach bardzo dobrze sprawdzają się urządzenia, które stanowią połączenie oczyszczacza i nawilżacza. Na uwagę zasługuje też funkcja blokady rodzicielskiej, która zapobiega niepożądanej zmianie ustawień oczyszczacza przez najmłodszych.

Oczyszczacze powietrza dla dzieci

Jednym z modeli, które najlepiej sprawdzą się w niewielkich pokojach dziecięcych jest Sharp KC-D40EUW. To oczyszczacz powietrza przeznaczony do pomieszczeń o maksymalnej wielkości 27 m2, wyposażony w filtr wstępny, węglowy i HEPA, a także w nawilżacz ewaporacyjny i jonizator. Posiada opcję blokady rodzicielskiej, która uniemożliwia dziecku samodzielną zmianę ustawień. Sharp KC-D40EUW jest oczyszczaczem, który pracuje bardzo cicho na wolnych obrotach, a więc także w tzw. trybie nocnym. Generuje wtedy hałas na poziomie 23 dB. Koszt urządzenia to około 1670 zł.

Kolejny oczyszczacz, na który warto zwrócić uwagę, to Xiaomi Air Purifier 2. To urządzenie wyposażone w filtr wstępny, węglowy i HEPA, rekomendowane do pomieszczeń o wielkości do 37 m2. Na najwolniejszym trybie pracuje bardzo cicho, dlatego nie wpływa negatywnie na komfort domowników. Nie posiada wprawdzie blokady rodzicielskiej, lecz możliwość sterowania na odległość za pomocą urządzeń mobilnych sprawia, że rodzice mogą kontrolować, czy nie doszło do niepożądanej zmiany ustawień, a w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie zmiany. Zaletą Xiaomi Air Purifier 2 jest niska cena, bo oczyszczacz w polskiej dystrybucji można nabyć w kwocie około 730 zł.

Trzecie z polecanych urządzeń to Webber AP9405B, który łączy w sobie funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Posiada filtr wstępny, węglowy i HEPA, a także sterylizator UV i jonizator. Cicha praca pozwala na wykorzystywanie go podczas snu i nauki. Producent zaleca użycie oczyszczacza Webber AP9405B w pokojach o wielkości do 40 m2. Jednak ze względu na CADR wynoszący 220 m3/h powinno się go stosować w pomieszczeniach do około 30 m2. Minimalna głośność urządzenia to 25 dB. Cena zakupu około 1100 zł.