Odwodnienie u dzieci – objawy i leczenie

    -

    Odwodnienie kojarzy się nam z poważnym przesuszeniem – jednak z odwodnieniem mamy do czynienia w chwili, gdy zawartość wody w organizmie spadnie o 1% masy ciała! Stąd tak często odwodnienie dotyka dzieci i osób starszych. Wyjaśniamy czym objawia się odwodnienie organizmu u dzieci i jak mu przeciwdziałać.

    Skąd się bierze odwodnienie organizmu?

    Przyczyn odwodnienia może być wiele. Najczęściej jednak jest ono wynikiem wymiotów, gorączki bądź biegunki – chociaż nadmierne pocenie się podczas wysiłku czy w czasie upałów także może doprowadzić do odwodnienia. Pamiętaj przy tym, że posiłki obfitujące w sól także wyciągają i wiążą wodę z organizmu.

    Organizm dziecka jest znacznie wrażliwszy niż u osób dorosłych, dlatego odwodnienie może wynikać z pozornie niewielkich zmian w środowisku. Odmienne posiłki w czasie wyjazdu wakacyjnego, nadmierne pocenie się podczas letnich zabaw czy zjedzenie nieumytych owoców mogą wywołać zatrucie pokarmowe, prowadzące do odwodnienia.

    Jakie są objawy odwodnienia organizmu u dzieci?

    Odwodnienie organizmu objawia się osłabieniem i sennością, połączonymi z silnym pragnieniem i zawrotami głowy. I o ile u dzieci starszych można te objawy wysondować w rozmowie, o tyle dzieci młodsze i niemowlęta trzeba uważnie obserwować i analizować. Jeśli Twój maluszek wydala mniej moczu, ma zapadnięte ciemiączko i w czasie płaczu wydziela mniej łez – powinnaś udać się do lekarza.

    3 stopnie odwodnienia

    Medycyna wyróżnia 3 stopnie odwodnienia organizmu u dzieci:

    Lekkie odwodnienie – ubytek masy ciała do 15% u noworodków i do 9% u dzieci starszych, połączony ze wzmożonym pragnieniem i suchością śluzówek jamy ustnej.

    Umiarkowane odwodnienie – objawy lekkiego odwodnienia połączone z przyspieszoną akcją serca i ogólnym osłabieniem.

    Ciężkie odwodnienie – charakterystyczną cechą trzeciego stopnia odwodnienia jest spadek ciśnienia tętniczego.

    Co ważne, w przypadku odwodnienia umiarkowanego i ciężkiego hospitalizacja jest konieczna, dlatego koniecznie trzeba udać się na konsultację lekarską, by trafnie ocenić stopień odwodnienia Twojego dziecka.

    Sposoby na odwodnienie organizmu

    Najważniejsze po wykryciu odwodnienia jest podawanie dużej ilości płynów – małymi porcjami dawaj dziecku do picia wodę mineralną lub niesłodzone soki. Chodzi o to, by poza wodą jako taką uzupełniać poziom elektrolitów, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

    Warto także sięgnąć po dostępne bez recepty środki nawadniające. W ofercie popularnej marki Orsalit (www.orsalit.pl) znajdziesz całą gamę środków wspomagających walkę z odwodnieniem organizmu. Znajdziesz tu rozpuszczalne w wodzie saszetki ze składnikami mineralnymi (a także jeden ze smektyną, hamującą biegunkę) i smakowe wody mineralne, idealne dla dzieci.

    Szukasz innych skutecznych porad o zdrowiu dziecka? Odwiedź www.zdrowemaluchy.pl

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza