Pierwsza kąpiel dziecka jest trudnym zadaniem – w szczególności, jeżeli zostaje się rodzicem po raz pierwszy. Maleństwo, które trzeba wykąpać jest bardzo delikatne, dlatego kąpanie noworodka budzi wiele (w pełni uzasadnionych) obaw.

Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy babci, siostry czy innej bliskiej osoby, która ma doświadczenie w opiece nad małym dzieckiem. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji z pierwszą kąpielą dziecka musisz poradzić sobie sama.

Przed kąpielą dziecka

Przed przystąpieniem do kąpieli przygotuj wszystkie niezbędne przybory, kosmetyki, ciuszki – termometr, myjkę, mydło, płyn do kąpieli, szampon, ręcznik z kapturkiem, gaziki, patyczki, sól fizjologiczną (najlepiej w ampułkach). Pamiętaj, aby wszelkie przybory i kosmetyki były w zasięgu ręki, gdy dziecko będzie już w wodzie. Ręczniki oraz ciuszki powieś np. na grzejniku, by były ciepłe. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Powszechną jest opinia, że dla komfortu dziecka idealną temperaturą będą 24 stopnie Celsjusza.

Po nalaniu wody do wanienki koniecznie sprawdź temperaturę wody. Odpowiednia temperatura wody do kąpieli dziecka to około 37 stopni. Na początku przyda Ci się termometr, z czasem będziesz w stanie poznać czy maluszek woli trochę cieplejszą czy chłodniejszą wodę. Na dno wanienki połóż pieluszkę tetrową lub specjalną wyprofilowaną gąbkę (polecam pieluszkę, gdyż w gąbkach i myjkach rozwijają się bakterie).

Kąpiel dziecka

Dziecko po rozebraniu delikatnie, ale stanowczo chwyć jedną ręką pod pupę, a drugą pod główkę i plecki. Ostrożnie wkładaj dziecko do wody, zanurzając powoli od stópek – dzięki temu dziecko się nie przestraszy. Jedną ręką podtrzymuj główkę i plecki, a drugą myj całe ciało dziecka. Zacznij od mycia główki, delikatnie masując. Następnie umyj szyjkę nie zapominając o fałdkach szyjnych, w których najczęściej gromadzą się różne zanieczyszczenia. Szczególną uwagę zwróć także na fałdy pachwinowe oraz na zgięcia w łokciach i pod kolankami. Na koniec umyj pozostałe części ciała.

Wszystkie ruchy wykonuj spokojnie. Jeśli maleństwo będzie się denerwować delikatnie masuj je po brzuszku. Masaż brzuszka jest nie tylko przyjemny i uspokajający, ale także buduje Waszą więź.

Po kąpieli dziecka

Po zakończonej kąpieli wyjmij dziecko w taki sam sposób, w jaki wkładałaś je do wanienki lub chwyć dziecko pod paszkami i podtrzymuj główkę. Jest to bezpieczniejszy sposób, ponieważ ciało dziecka po kąpieli jest śliskie, a taki chwyt daje Ci gwarancję, że dziecku nie stanie się krzywda . Delikatnie osusz ciało dziecka, przemyj kikut pępka, ewentualnie posmaruj ciało dziecka balsamem lub oliwką. W fałdkach oraz zgięciach posmaruj skórę kremem przeciw odparzeniom. Im mniej kosmetyków tym lepiej. Jednakże jeśli stosujesz większą ilość kosmetyków zwróć uwagę na to, aby były one tej samej marki. Najlepiej wybierać kosmetyki naturalne, bez konserwantów i substancji zapachowych.

Podczas wykonywania tych wszystkich czynności spokojnie opowiadaj dziecku co w danym momencie robisz. Z czasem kąpiele staną się przyjemnością zarówno dla dziecka jak i dla Ciebie.