Piza – miasto w Toskani (część Włoch), usytuowane nad rzeką Arno, które swoją popularność zawdzięcza głównie dobrze znanej na całym świecie Krzywej Wieży. Wchodząc na Pole Cudów (Campo dei Miracoli) oczom ukazuje się ogromna przestrzeń z zieloną murawą, na której dumnie stoją najpopularniejsze toskańskie perełki: Krzywa Wieża, Baptysterium oraz Katedra.

Krzywa Wieża w Pizie

Krzywą Wieżę w Pizie zaczęto budować w 1173 roku i już po wybudowaniu trzech pięter zauważono, że konstrukcja zaczyna osiadać. Przyczyną tego, iż Krzywa Wieża zaczęła się odchylać była struktura gleby (ziemia zapadała się pod wpływem ciężaru budynków). Próbowano zaradzić odchylaniu. Niestety próby „wyprostowania” Krzywej Wieży</> zakończyły się niepowodzeniem. Aby unikną katastrofy i zawaleniu się Krzywej Wieży z planowanych ośmiu kondygnacji wzniesiono ostatecznie jedynie sześć. Budowę Krzywej Wieży ukończono w połowie XIV wieku.

Katedra w Pizie

Katedra stanowi centrum religijne Pizy. Wzniesiona została w XII wieku, w typowym dla Pizy stylu romańskim, w której widać wpływ tradycji rzymskich oraz greckich. Niestety obecny wygląd Katedry (wewnątrz) pochodzi z 1595 roku. Niewiele bowiem zachowało się z oryginalnego średniowiecznego wystroju gdyż Katedrę niemal w całości strawił pożar.

Baptysterium

Budowla Baptysterium została ukończona w 1280 roku po prawie 130 latach prac. W baptysterium widać wpływ architektury romańskiej, gotyckiej oraz renesansowej. Oryginalne dekoracje wykonane przez Nicola Pisana oraz jego syna zostały przeniesione do katedralnego muzeum, natomiast na elewacji pojawiły się ich wierne kopie. Najciekawszym elementem we wnętrzu baptysterium jest basen chrzcielny z połowy XIII w. zwieńczony postacią św. Jana Chrzciciela wraz z amboną Nicola Pisana, również z połowy XIII wieku.

Piza – ciekawostki

  • Krzywa Wieża w Pizie została wykorzystana przez Galileusza do przeprowadzenia szeregu doświadczeń, na podstawie których sformułował on prawo swobodnego spadania ciał.
  • Obserwacja świecznika (tzw. Lampy Galileusza), który z kolei znajduje się w Katedrze doprowadziła podobno Galileusza do odkrycia prawideł rządzących ruchem wahadła.
  • Najlepszy okres dla Pizy przypada na wiek XII. To właśnie wtedy w Pizie funkcjonował wspaniały port, dzięki czemu Piza stała się w tamtych czasach ważnym ośrodkiem handlowym.
  • W Pizie także rozwinął się styl pizański charakteryzujący się tym, iż przy ozdabianiu elewacji zastosowano kolorowy marmur i delikatne arkady.

źródło: „Najpiękniejsze miasta Europy. Cuda Kontynentów” – Ewa i Andrzej Kropiwniccy