Okres menstruacji przechodzi każda kobieta co miesiąc, aż do momentu przekwitania i jest to niemalże nieuniknione. Niemalże, bo są od tego wyjątki tak jak okres ciąży czy też reakcja organizmu na niektóre formy antykoncepcji. Jak sobie radzić z comiesięczną przypadłością, tak aby przejść ją jak najmniej dotkliwie? Jest na to kilka sposobów.
Historia podpaski
Prawie każda kobieta w okresie menstruacji używa podpasek, nie zastanawiając się skąd się owa podpaska wzięła. Jedna z hipotez głosi, że to właśnie menstruacja była powodem wynalezienia ubrań! Nasi przodkowie zamieszkujący Afrykę nie potrzebowali ubrań, jednak kobiety najprawdopodobniej wstydziły się widoku tych intymnych dolegliwości, zaczęły więc zasłaniać okolice intymne.
Pierwsze informacje o stosowaniu podpasek znane są z X wieku. W tym czasie używano podkładów z waty, bawełny, konopi czy lnu, ale także używano do tego celu skór kozich, gąbek morskich i wodorostów – czyli wszystkiego, w co mogłaby wsiąkać krew.
W wieku XIX i XX wkładki ochronne były wielokrotnego użycia, kobiety szyły je sobie same z kilkakrotnie złożonego materiału. Przyczepiały je do bielizny za pomocą pasów lub gumek. Były bardzo grube, w związku z tym komfort ich noszenia był niedostateczny.
Pierwsze podpaski przeznaczone do sprzedaży komercyjnej wyprodukowała firma Johnson&Johnson, ale nie cieszyły się zbyt wielkim zainteresowaniem. Kobiety nie chciały płacić za coś, co mogą same zrobić w domu.
W Polsce pierwsze podpaski produkowała firma Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Podpaski „Donna” pojawiły się w sprzedaży w 1965 roku. W 1983 roku zmieniono ich nazwę na „Bella”, a od roku 1994 są produkowane z boczną osłoną, tzw. skrzydełkami.
Obecnie na rynku znajdziesz wiele firm oferujących podpaski różnego rodzaju, ze skrzydełkami i bez, nocne i dziennie, cienkie i nieco grubsze.
Jeśli jednak nie chcesz stosować wyłącznie podpasek, masz inne rozwiązania.
Tampony
Tampony to środki higieny intymnej stworzone ze specjalnie sprasowanej waty, czyli bawełny. Tampon ma budowę cylindryczną, ułatwiającą wprowadzenie go do pochwy. Przez całą jego długość przebiega sznurek, ułatwiający usunięcie tamponu.
O czym należy pamiętać używając tamponów?
Tampony należy zmieniać co 2-4 godziny, w zależności od intensywności krwawienia. Ponieważ występują w różnych rodzajach i o różnym stopniu chłonności, musisz dobrać je do swojego cyklu krwawienia.
Jeśli będziesz stosowała tampony rozsądnie, na pewno ułatwią ci te „trudne dni” i pozwolą na normalne funkcjonowanie, włączając w to korzystanie z basenu.
Inną alternatywą jest kubeczek menstruacyjny Moon Cup
To pewnego rodzaju nowość na rynku, chociaż nawet w Polsce jest stosowany z powodzeniem od kilku lat. Nie można go kupić w normalnym sklepie ze środkami higieny osobistej, ale jest dostępny w kilku internetowych sklepach.
Jak działa Moon Cup?
Moon cup jest wykonany z silikonu, nie posiada właściwości wchłaniających, a wyłącznie zbierające. A co za tym idzie – nie wysusza ścianek pochwy. Możesz go nosić nawet do 8 godzin, a nawet uprawiać w nim sport. Po aplikacji jest absolutnie niewyczuwalny. Do jego użytkowania potrzebujesz kranu z wodą, tak aby po wyjęciu opróżnić kubeczek i go umyć, oraz założyć ponownie. Jego cena jest dużo wyższa niż jednej paczki podpasek czy tamponów. Jednakże jest to kubeczek wielokrotnego użytku – wystarczy ci na wiele lat.
Kolejną alternatywą są podpaski ekologiczne, wielokrotnego użytku
Spotykane głównie wśród niszowej populacji, zwykle wśród kobiet używających eko kosmetyków, eko chemii oraz propagujących ekologiczny styl życia. Są wykonane z tkanin nieprzepuszczających wilgoci, dosyć szybko schnących. Na pewno są zdrowsze niż zwykłe podpaski i są ekologiczne.