Jakie są rodzaje antykoncepcji? Którą metodę warto stosować? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?
Do najpopularniejszych rodzajów antykoncepcji hormonalnej zaliczamy minipigułki, tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne i pierścienie dopochwowe, o których można więcej poczytać na stronie internetowej www.harmonella.info. Jakie główne różnice występują pomiędzy nimi?
Główna różnica tkwi w zawartości hormonów. Wszystkie wymienione wyżej rodzaje antykoncepcji, poza minipigułką, zawierają po dwa hormony, które są odpowiednikami kobiecego estrogenu i progesteronu. Natomiast minipigułka posiada tylko jeden rodzaj hormonu, ponieważ jest to tabletka jednoskładnikowa. Skuteczność wszystkich metod jest taka sama, czyli bardzo wysoka – sięga aż do 99,7%.
Sposób działania antykoncepcji hormonalnej
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, plastry i pierścienie dopochwowe działają w taki sposób, że skutecznie hamują proces owulacji, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Dodatkowo zagęszczają śluz znajdujący się w okolicy szyjki macicy, co ogranicza możliwość przedostania się plemników w głębsze rejony ciała kobiety. By ochrona była jeszcze skuteczniejsza, to dochodzi również do zahamowania rozwoju błony śluzowej endometrium, co znacząco utrudniłoby ewentualne zagnieżdżenie się zarodka. Natomiast minipigułki przede wszystkim zagęszczają śluz i hamują rozwój endometrium, czyli działają dwutorowo.
Sposób przyjmowania różnych rodzajów antykoncepcji hormonalnej
Tabletki dwuskładnikowe, plastry i pierścienie stosuje się w takim samym schemacie, czyli przez 21 używa się tych preparatów, a następnie robi się 7 dni przerwy. Minipigułkę stosuje się przez 28 dni bez przerwy.
Każda z powyższych metod ma swoje zalety, które skłaniają jej zwolenników do wyboru właśnie takiego sposobu zabezpieczenia. Dzięki dzisiejszym możliwościom kobiety mogą swobodnie wybierać taką, która im w danym momencie najbardziej odpowiada.