Półki w aranżacji wnętrz – hit czy kit?

-

Kupując meble, coraz rzadziej decydujemy się na pojedyncze półki. Wolimy meble większe i pełne, oddające jakiś styl aranżacyjny: komody, kredensy, regały, szafy. Półki są pozostałością po XX wieku. Niby pozwalają coś na sobie postawić, ale tak naprawdę nie bardzo wiemy co. Czy sceptycyzm jest słuszny?

Dlaczego miałbym kupić półki?

Stosowanie półek to wyrażanie zgody na prezentowanie domownikom i gościom przedmiotów, które na nich ustawimy. Zamiast schować gadżety w szufladach czy za wygodnymi drzwiczkami, ryzykujemy ich uszkodzenie przy spadnięciu, ciągłe pokrywanie się kurzem oraz prowokowanie pytań w rodzaju: co to jest, skąd to masz, mogę dotknąć i tak dalej.

Irytacja przechodzi, gdy uświadomimy sobie, że posiadany kredens wcale nie stanowi lepszego mebla niż tradycyjna półka wisząca, a wręcz… jest gorszy! Półka kosztuje znacznie mniej od pełnego mebla, można dobierać ją podług kolorów i rozmiarów, a także zawieszać dokładnie w tym miejscu i na takiej wysokości, jakie nam odpowiadają. Innymi słowy: stosowanie półek to o wiele większa swoboda. Ponadto, gdy półka się znudzi, nie żal jej usunąć, na tym samym miejscu – dla zamaskowania śrub – wieszając obraz lub powiększające optycznie przestrzeń lustro.

polki w aranzacji wnetrz hit czy kit 2

W jakich wnętrzach sprawdzą się półki?

Półki to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić wolną przestrzeń. Sprawdzają się w pokojach małych, wąskich i ciasnych. Ponieważ nie stoją na przeszkodzie źródłom światła, pomagają utrzymać jasność, co jest kluczowe zwłaszcza w pomieszczeniach ciemnych, bez dostępu do okna lub takich, gdzie poza światłem głównym nie można zastosować innego.

W pokojach urządzonych w stylach nowoczesnym, minimalistycznym i skandynawskim półki zastąpią toporne regały. W spiżarkach wyprą stare kredensy, które zbierają kurz i są nieporęczne. Należy jednak pamiętać, by zanadto nie obciążać ich i nie stawiać najcięższych przedmiotów na środku, zwłaszcza gdy wybieramy półki o znacznej długości.

Półki w pomieszczeniach specjalnych – kuchni i łazience

Łazienka to jedno z ostatnich pomieszczeń, w których półki wciąż cieszą się popularnością. Ponieważ łazienki są małe, często nie da się ustawić w nich mebli innych niż szafka pod umywalkę. A kosmetyki gdzieś trzymać trzeba. Z pomocą przychodzi półka z plastiku lub dobrze zaimpregnowana i zabezpieczona przed wilgocią półka drewniana.

Z kolei w kuchni półki mogą przejąć funkcję pełnioną wcześniej przez parapet: pomieścić drobne sprzęty, gadżety kuchenne i doniczki z ziołami. Zawieszone wysoko nie będą nikomu wadzić, za to umożliwią szybkie i łatwe otwieranie okna – to bardzo ważne w kuchni.

polki w aranzacji wnetrz hit czy kit 3

Półka dekoracyjna

Miłośnicy półek korzystają z nich również w celach dekoracyjnych. Na płytach przytwierdzonych do ściany nie muszą stać książki czy sprzęty, których używamy na co dzień. Warto tam postawić również pozbawione funkcji ozdoby: kwiaty, figurki, ramki ze zdjęciami, pamiątki z wakacji.

Największą popularnością cieszą się półki z drewna. Ten klasyczny materiał jest piękny i długowieczny. Cechuje go wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jest łatwy w utrzymaniu w czystości. Można go odnawiać i dostosowywać do własnego gustu, na przykład poprzez przemalowanie. Do pracy z drewnem można także używać olejów i wosku – to wyeksponuje naturalny urok eleganckiego surowca.

Warto zwrócić uwagę na zdjęcia inspiracyjne wrzucane do sieci. Na wielu da się zauważyć półki, co świadczy o tym, że pasjonaci aranżacji wnętrz cenią sobie te drobne meble i znają ich wartość. Być może to właśnie dzięki nim nawrócisz się na półkową drogę!

Udostępnij ten artykuł

Ostatnie posty

Ostatnie komentarze

Nina NA Endometrioza