Jeśli na dworze jest coraz chłodniej i zima zbliża się wielkimi krokami, to coraz częściej wyszukujemy sposobów, by jak najlepiej zabezpieczyć rośliny przed mrozem. Niestety często dbając o kwiaty, krzewy czy drzewka zapominamy o naszym trawniku. Ale czy on w ogóle potrzebuje specjalnego traktowania? Sprawdziliśmy to!

Czy trawnik trzeba przygotowywać do zimy?

O tym, że kwiaty czy niewielkie krzewy trzeba na zimę schować do domu czy szklarni lub „okopać” wie i pamięta każdy. Ale co zrobić z trawą? O odpowiedź na pytanie o celowość zabezpieczenia trawy przed mrozem spytaliśmy eksperta z firmy Grasslandfarms.

Niezależnie od tego, czy posiadamy trawnik z rolki czy klasycznego nasadzenia, bezwzględnie warto zadbać o odpowiednie przygotowanie trawy do zimy. Mimo, że darń nie przemarza tak łatwo i trudno ją całkiem zniszczyć, to jednak bez odpowiednich zabiegów trawa będzie na wiosnę słaba i nieładna, a do tego pojawić się mogą łyse obszary. Z kolei kilka prostych zabiegów powinno zabezpieczyć ją przed zimnem i sprawić, że już wiosną będziemy cieszyć się ładnym, zielonym dywanem.

Co pozwoli trawie na spokojne przetrwanie zimy?

Przygotowanie trawnika do zimy wymaga od nas wykonania kilku niezbędnych czynności. Są to aeracja, wertykulacja, koszenie oraz ewentualnie dosiew.

  • Aeracja ‒ polega ona na „dziurawieniu” darni specjalnym aeratorem. Skutkiem tego działania jest napowietrzenie gleby, pobudzenie trawy do wzrostu oraz ułatwienie dostępu wodzie i składnikom mineralnym.
  • Werykulacja ‒ zabieg ten polega na pionowym nacinaniu darni na głębokości około 3-6 cm i usuwaniu tzw. filcu, który utrudnia dostęp wody i powietrza.
  • Koszenie ‒ wykonujemy je co prawda kilka czy nawet kilkanaście razy w roku, szczególnie ważne jest jednak, by ostatnie cięcie trawy przeprowadzić w odpowiednim czasie przed zimą. Optymalnym terminem jest końcówka października/początek listopada, a trawa po tym zabiegu pielęgnacyjnym powinna mieć około 4 cm długości.
  • Dosiew ‒ przygotowanie trawnika do zimy jest dobrym momentem na uzupełnienie łysych połaci. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tej czynności po jesiennej aeracji.

Warto zauważyć, że w zgodnej opinii specjalistów powyższe działania mają bardzo pozytywny wpływ na trawę i gwarantują jej bezpieczne przezimowanie.

Nawozić czy nie nawozić?

Spore kontrowersje budzi z kolei zagadnienie nawożenia trawy na zimę. Część osób twierdzi, że absolutnie nie jest ono konieczne, inni mówią, że wszystko zależy od mieszanki, którą chcemy użyć. Co na ten temat sądzą jednak specjaliści?

Dyskusja na temat nawożenia trawy na zimę trwa już od wielu lat. My jednak zgodnie uważamy, że jest ono niezbędne. Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie nawozów wolno uwalniających składniki, bogatych w azot i potas. Pozwoli to na wzmocnienie korzeni, a zmagazynowane substancje odżywcze dadzą dodatkowego „kopa” wczesną wiosną. Co więcej, wspomniany potas dodatkowo chroni trawę przed mrozem. ‒ dodaje specjalista w firmy Grasslandfarms.

Faktem jest, że klimat Polski nie wpływa dobrze na trawę. Letnie susze oraz nierzadko mroźne zimy utrudniają życie wszystkim miłośnikom zielonych ogródków. Jednak jeśli tylko odpowiednio zadbamy o nasz trawnik z rolki, czy siewu to z pewnością uda nam się osiągnąć sukces – czyli gęstą i zieloną trawę!

Problematyka zimowania trawy szerzej została opisana w tekście: „Jak przygotować trawnik do zimy?”