Nikogo nie trzeba przekonywać, że przyprawy pomagają wydobyć, podkreślić i wzbogacić smak potraw. I choć można od razu kupić wielki zestaw przypraw „100 w 1”, to w praktyce wystarczy kilka przypraw, by właściwie podkreślić każde danie. Prezentujemy listę 10 przypraw niezbędnych w każdej kuchni.

Pieprz i sól to kuchenny must have, pasujący do wszystkiego – możesz oczywiście wybrać, czy będzie to popularny pieprz czarny, czy biały bądź zielony, a nawet znacznie ostrzejszy pieprz różowy. Ważne, by ten zestaw zawsze był pod ręką.

Bazylia, zwłaszcza świeża, nada potrawom przyjemny zapach. Wzbogaca przy tym smak duszonych warzyw, zup, świeżych sałatek, ryb czy mięs. Doskonale pasuje do dań z pomidorów, a od aromatycznej oliwy z bazylią nie sposób się oderwać!

Cynamon najczęściej występuje w połączeniu z daniami słodkimi. Ten sproszkowany doprawi desery (zwłaszcza te z miodem), ciasta, biszkopty czy potrawy z ryżu. Cynamon w laskach natomiast zwyczajowo pojawia się w kompotach sokach i grzanym winie, często w towarzystwie goździków.

Papryka, ostra i słodka, to kolejna przyprawa niezbędna w kuchni. Papryka słodka ma łagodny smak, jest za to doskonałym czerwonym barwnikiem. Ostra papryka i papryczki chili nadają typowo ostrego smaku (od dość ostrego aż po piekielnie ostry!), pasują do mięs, pizzy – choć i mariaż papryki z czekoladą ma swoich zagorzałych zwolenników.

Gałka muszkatołowa jest bardzo uniwersalną przyprawą. W świecie dodaje się ją do ziemniaków, kapusty, kalafiora, a także do puddingów, gulaszu czy makaronu. Na południu Europy gałka ląduje często w jednym garnku z cielęciną i sosami do makaronu. Gałka muszkatołowa poprawia także smak pierników, ciast i deserów z owocami – często występuje w duecie z cynamonem.

Czosnek, czy to świeży czy granulowany, jest powszechny w polskiej kuchni. Mięsa, wędliny, ryby, sosy czy marynaty nie byłyby kompletne bez ząbka (lub kilku ząbków) czosnku.

Tymianek – jedna z ikon kuchni prowansalskiej, bez problemu wyhodujesz go na parapecie czy w ogrodzie. Komponuje się z mięsem pieczonym i duszonym, z sałatkami i sosami. Tymianek ma na tyle intensywny aromat, że dusi zapach morskich ryb, jeśli więc chcesz przygotować łagodną rybę morską, dodaj do jej wnętrza tymianek – silny aromat zniknie, a mięso będzie nadal smaczne. Tymianek poprawia również trawienie tłuszczu, dlatego warto go dodawać do cięższych potraw.

Rozmaryn również pasuje do dań z ryb. Jego aromat pasuje również do dań z dziczyzny (zwłaszcza zestawiony z jałowcem), można go również dodać do dań z ziemniaków i makaronem.

Mięta odświeży i orzeźwi dania z owoców – zwłaszcza latem sałatka owocowa z miętą orzeźwi i ochłodzi. Miętę możesz także dodać do marchewki, kapusty i sałatek z białego sera wiejskiego.

Pietruszka to kolejna przyprawa, którą możesz uprawiać na parapecie. Poza walorami dekoracyjnymi pietruszka jest cenionym dodatkiem do zup, dań mięsnych i rybnych, podkreśli aromat sosów i sałatek. Świeża nada aromatycznego zapachu nawet kanapkom czy grzankom.

Liść laurowy to ostatnia z niezbędnych przypraw. Ciężko sobie wyobrazić faszerowane warzywa, gulasz czy pieczenie bez charakterystycznego korzennego aromatu liścia laurowego. Można go także dodawać do marynat, by jego aromat przesiąkł do buraków, fasoli i kapusty.

Dowiedz się więcej na temat poszczególnych przypraw na www.kuchnia.wp.pl/kat,1037881,title,Katalog-przypraw,wid,18269757,wiadomosc.html