Zimowa aura nie sprzyja włosom. Przesuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, niskie temperatury na zewnętrz, noszenie czapki powodują, że stają się one łamliwe, zaczynają się rozdwajać, elektryzować i puszyć. Sprawdź, jak wzmocnić pasma po zimie i przywrócić im zdrowy blask.
Zacznij od sprawdzenia czego naprawdę potrzebują twoje włosy, czy są jedynie przesuszone, z rozdwojonymi końcówkami, czy mocno osłabione i nadmiernie wypadają. A może zauważyłaś, że częściej się przetłuszczają, są matowe i oklapnięte? Pamiętaj, świadoma pielęgnacja to nie tylko regularność, ale też stosowanie kosmetyków dobranych do aktualnych potrzeb skóry głowy i włosów!
1. Podetnij końcówki włosów
Czapki, grube golfy, szaliki pocierając o włosy mogą być przyczyną uszkodzenia i rozdwajania się końcówek. Dlatego nawet jeśli zapuszczasz włosy, po zimie przytnij je! Pozbędziesz się zniszczonych końców i uchronisz włosy od dalszego rozdwajania się.
2. Zadbaj o skórę głowy
Skóra głowy może być równie kapryśna, jak ta na twarzy. W szczególności zimą, gdy z jednej strony gruczoły łojowe pracują wolniej, co wpływa na osłabienie warstwy chroniącej włosy, przez co stają się bardziej podatne na uszkodzenia, a z drugiej strony – noszenie czapek może nasilić wydzielanie sebum, co może doprowadzić do łupieżu i szybkiego przetłuszczania się włosów. Dlatego wiosenne porządki z włosami zacznij od peelingu skóry głowy. Systematyczne złuszczanie skóry głowy pomoże jej osiągnąć balans, a co najważniejsze pozytywnie wpłynie na kondycję włosów.
- Nie przesadzaj z peelingami – zbyt częste i intensywne złuszczanie zaburzy proces odnowy naskórka i niekorzystnie wpłynie na mikrobiom skóry. Częstotliwość dopasuj do stanu skóry głowy!
Peeling odblokowuje ujścia mieszków włosowych i nawilża, poprawiając kondycję włosów oraz skóry głowy. Zawarty w nim niacynamid ogranicza przetłuszczanie, przedłużając świeżość włosów. W wegańskiej formule peelingu znajdziemy także wzmacniającą strukturę włosa fermentowaną wodę ryżową, ekstrakt z papai oraz kwas bursztynowy.
3. Szampon dopasowany do potrzeb włosów
Jednym z częściej popełnianych błędów pielęgnacji włosów jest zbyt częste stosowanie szamponów silnie oczyszczających. Lepszym wyborem będą delikatne szampony, wzbogacone o substancje nawilżające i wzmacniające włosy. Po zimie warto sięgnąć po szampon przeznaczony do włosów suchych i zniszczonych. A w przypadku włosów przetłuszczających się – formuły o właściwościach nawilżających oraz hamujących nadmiernie wydzielanie łoju.
- Myj włosy w letniej lub chłodnej wodzie.
- Nie drap skóry głowy i nie gnieć mocno pasm w trakcie mycia.
- Nie wylewaj szamponu bezpośrednio na głowę – spień go w dłoniach i rozprowadź po skórze głowy.
- Po umyciu odciśnij delikatnie nadmiar wody w miękki ręcznik. Nie trzyj włosów ręcznikiem, bo może to uszkodzić pasma.
Naturalna formuła szamponu w piance delikatnie oczyszcza, zmiękcza i wygładza włosy, nadając im objętości, sprawiając, że stają się lśniące i łatwe do rozczesywania. W wegańskiej recepturze kryje się m.in. fermentowana woda ryżowa, arginina i peptydy ryżowe.
4. Odżywienie i regeneracja włosów
Po umyciu nałóż na włosy odżywkę, a raz na tydzień zafunduj im intensywną maskę regenerującą.
- Przy włosach kręconych wgniataj odżywkę we włosy, a przy prostych, aby lepiej rozprowadzić odżywkę na włosach – przeczesz włosy grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach.
5. Olej na końcówki
Aby wzmocnić osłabione w czasie zimy włosy warto także postawić na olejowanie. To skuteczny sposób na zapewnienie włosom dawki cennych składników odżywczych oraz zabezpieczenie końcówek przed rozdwajaniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
- Jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone wybierz metodę olejowanie na noc – nałóż olejek na suche pasma i pozostaw 7-8 godzin na włosach, a rano dokładnie umyj je szamponem, usuwając resztki oleju z pasm.
Dzięki kompozycji oleju z otrąb ryżowych i fermentowanego oleju arganowego oraz witaminy E kosmetyk z serii Rice Raheb regeneruje, wzmacnia, wygładza i rewitalizuje włosy, nadając im blask. Jego formuła ułatwia spłukiwanie – może być stosowana na podkład lub bezpośrednio na suche lub wilgotne włosy.
Pamiętaj, pełne efekty kuracji regenerującej zauważysz dopiero po 2-3 miesiącach, dlatego nie czekaj, aż na dobre porzucisz czapki i szaliki, i już teraz zafunduj włosom intensywną pielęgnację!