Psie i kocie pazury – jak pielęgnować podłogi w domu?

    -

    Jeśli chcesz zapewnić podłodze w swoim domu czy mieszkaniu trwałość na lata, a przy tym zachować jej atrakcyjny wygląd, z pewnością wiesz, że to wcale nie jest trudne. Wystarczy kilka zasad i systematyczność. Obecność w domu psa czy kota sprawia, że stan drewnianej podłogi często pozostawia wiele do życzenia. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze zwierzaków. Sprawdź, jak w prosty i szybki sposób można chronić podłogę i cieszyć się wzajemnym towarzystwem swoich czworonożnych pupili.

    Kiedy pojawiają się zwierzęta, musisz się liczyć z ostrzeniem pazurów, z otrzepywaniem się z wody i błota po powrocie ze spaceru, czy gubieniem resztek jedzenia po odejściu od miski. Twoja podłoga będzie narażona na intensywniejszą eksploatację, a jej największymi wrogami są pazury i piasek. Nawierzchnia powinna zatem umożliwiać wykonywanie częstych prac pielęgnacyjnych, zwłaszcza w takich miejscach, jak jadalnia czy salon.

    Szybkie sposoby na zarysowania drewnianych podłóg

    • Wykładzina. Panele laminowane z bardzo trwałą powłoką zewnętrzną, podłoga dębowa, bambusowa czy z palisandru to najlepsze rozwiązania dla właścicieli dużych psów. Jeśli jednak kiedyś położyłeś delikatny parkiet brzozowy lub sosnowy bądź takie właśnie wybrałeś panele, nie będziesz tego zmieniać tylko dlatego, że w międzyczasie pojawił się zwierzak. Skutecznym rozwiązaniem może być w tej sytuacji wykładzina, która posiada jeden wielki plus – tłumi dźwięki. Niestety, będzie również zatrzymywała zapachy oraz wilgoć.
    • Dywaniki. Zamiast wykładziny, zarysowania i zabrudzenia ograniczą praktyczne, lekkie i łatwe w czyszczeniu dywaniki, w tym antypoślizgowe maty dla bardziej ruchliwych psów. Aby ograniczyć ilość piasku, koniecznie połóż wycieraczki przed drzwiami wejściowymi oraz na balkon czy taras. W przypadku kotów i roznoszenia żwirku z kuwety, warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę, dostępną w sklepach zoologicznych, która ograniczy ilość roznoszonych kamyków.
    • Pielęgnacja psich i kocich pazurków. Jeśli jesteś miłośnikiem zwierząt, pamiętaj także o przycinaniu ostrych pazurków swoim czworonożnym pupilom. Eliminujesz w ten sposób dodatkowe zadrapania na parkiecie czy panelach.

    >> Znajdź najlepszą podłogę dla swojego mieszkania – sprawdź ofertę Dobre Dla Domu.

    Odpowiednie zabezpieczenie podłogi drewnianej

    Podłogi drewniane wykonane z krajowych gatunków, powinny być odporne na zarysowania i odpowiednio zabezpieczone z zastosowaniem lakierów epoksydowych i/lub naturalnych olejów.

    • Oleje naturalne. Bardzo ważne jest to, aby w przypadku zwierząt podłoga nie była pokryta szkodliwymi substancjami. Dlatego sprawdź, czy wybrany środek posiada odpowiednie atesty. Z tego też powodu podłoga olejowana wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Poza tym, że “oddycha”, łatwiej ją utrzymać od lakierowanej, ponieważ pęczniejąc, “regeneruje” swoją nawierzchnię, tj. spłyca obecne na niej rysy. Te, które ewentualnie pozostaną, można zawsze przetrzeć papierem ściernym i ponownie zaolejować.
    • Lakiery epoksydowe. Dla domowych podłóg, zwłaszcza w przedpokoju, zagrożeniem jest także zima, kiedy zwierzęta znoszą z zewnątrz sporo wody i błota. Drewno jest podatne na wodę i pod jej wpływem pracuje. Dlatego w pomieszczeniu, w którym wilgotność jest wyższa lub istnieje większe ryzyko kontaktu z wodą, weź pod uwagę położenie dodatkowej warstwy lakieru oraz odpowiednich środków do ochrony drewna i jego konserwacji.

    Ochrona paneli podłogowych

    • Woski. Zarysowania na panelach zamaskujesz w szybki, prosty i niedrogi sposób za pomocą specjalnego wosku. Preparaty dobierzesz do koloru paneli podłogowych, aby jednak były skuteczne sprawdź, czy panele, które posiadasz są olejowane, czy lakierowane.
    • Kredki woskowe. Jeśli chcesz szybko i skutecznie wyretuszować drobne rysy, sięgnij po kredki woskowe. Choć nie są zbyt trwałą metodą, są doskonałym trikiem.
    • Masy reperujące. Większe rysy wymagają bardziej specjalistycznych zestawów z masą reperującą, którą szpachluje się uszkodzenia w odpowiednim kolorze, a następnie pokrywa powierzchnię lakierem.

     

    Zawsze dobieraj sposób pielęgnacji i naprawy podłóg w zależności od stopnia ich uszkodzenia, materiału oraz koloru, by zapewnić jej trwałość, a sobie przyjemność płynącą z ich wyglądu. Jeśli natomiast jesteś jeszcze na etapie wyboru podłogi lub paneli i szukasz pomysłu, odwiedź stronę Dobre Dla Domu.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza