Strona głównaPodróżeAzjaPumukkale – wapienne tarasy w Turcji

  Pumukkale – wapienne tarasy w Turcji

  Pumukkale zwane również bawełnianą twierdzą to w rzeczywistości turecka miejscowość dawniej zwana Hierapolis. Pumukkale założone zostało w II w. p.n.e. przez króla Pergamonu, Eumentesa II.

  Gorące źródła w Pumukkale

  Gorące źródła w Pumukkale wytryskują ze skał znajdujących się na wysokości 200 metrów. Gorące źródła mineralne słyną od wieków z właściwości leczniczych. Wodę z ich źródeł doprowadzano do rzymskich łaźni w czasach panowania rzymskiego, a w okolicach kąpielisk wznoszono domy mieszkalne, kościoły chrześcijańskie i teatr.

  Pumukkale – najważniejsze jest pierwsze wrażenie

  Pumukkale uznawany jest niewątpliwie za cud natury. Wapienne tarasy, które są efektem wytrącania się wapienia z wody tworzą wrażenie ośnieżonych zboczy gór. Woda, która jest nasycona głównie związkami wapnia i dwutlenku węgla, spływając w dolinę wynosi na powierzchnię rozpuszczone sole wapnia, które na przestrzeni tysięcy lat utworzyły około stu tarasowych basenów, połączonych są ze sobą kaskadami.

  Pumukkale tworzą naprawdę imponujące wrażenie.

  Pumukkale – ciekawostki

  • Dzisiaj większość wód ze źródeł w Pumukkale kierowana jest do łaźni hotelowych oraz łaźni sanatoryjnych.
  • W pobliżu wapiennych tarasów w Pumukkale znajduje się źródło Plutonium, z którego niestety wydobywają się trujące opary.

  Źródło: „100 najpiękniejszych miejsc na świecie”- wydawnictwo Publicat

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,860ObserwującyObserwuj