Retinol to popularny składnik kosmetyczny stosowany w pielęgnacji skóry, który wykazuje skuteczność w redukcji zmarszczek, poprawie tekstury skóry i redukcji przebarwień. Jednak, ze względu na swoją silną aktywność, wymaga specjalnej pielęgnacji, szczególnie w przypadku osób z wrażliwą skórą. Retinol jest formą witaminy A wykazującej skuteczność w poprawie stanu skóry. To organiczny związek chemiczny, który może być syntetyzowany lub pozyskiwany z naturalnych źródeł, takich jak wątroba dorsza, szpinak, marchew, morele i inne.

Wieczorna pielęgnacja z retinolem

Aktywność retinolu najlepiej sprawdza się podczas snu, dlatego trzeba stosować go wieczorem. Jego silne działanie nie pozwala na wystawianie potem twarzy na słońce, gdyż grozi to podrażnieniami (retinol jest fototoksyczny). Przed nałożeniem kremu czy serum z retinolem, należy dokładnie oczyścić twarz i szyję. Następnie, nałożyć na skórę cienką warstwę specyfiku z retinolem. Początkowo zaleca się stosowanie niskiego stężenia retinolu, około 0,25% i stopniowe zwiększanie jego stężenia wraz z czasem.

Stężenie retinolu

Retinol występuje w różnych stężeniach w kosmetykach, od 0,1% do 1%. Im wyższe stężenie retinolu, tym większa skuteczność, ale również większe ryzyko podrażnienia skóry. Dlatego też, osoby z wrażliwą skórą powinny zaczynać od niskiego stężenia retinolu i stopniowo zwiększać jego ilość. Produkty z jeszcze większym stężeniem lepiej stosować pod okiem wykwalifikowanej kosmetyczki. Sporo produktów z retinolem możecie znaleźć w drogerii https://d10.pl/

Jakich oczekiwać efektów?

Retinol działa na skórę na kilka sposobów. Po pierwsze, przyspiesza proces odnowy komórkowej, co prowadzi do poprawy tekstury skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Po drugie, redukuje wydzielanie sebum. Zmniejsza to ryzyko powstawania trądziku i wągrów. Po trzecie, pomaga w redukcji przebarwień i poprawie kolorytu skóry.

Efekt wygładzenia zmarszczek jest stopniowy. Po kilku tygodniach regularnego stosowania retinolu skóra stanie się dużo jędrniejsza oraz elastyczna, a zmarszczki ulegną spłyceniu. Natomiast poprawianie kolorytu skóry to zasługa złuszczania naskórka przez retinol oraz redukcję ilości melaniny.

O czym warto pamiętać?

Na początku stosowania retinolu można zaobserwować lekkie wysuszenie skóry i jej zaczerwienienie. Dlatego po nałożeniu serum z retinolem warto chwilę odczekać, a następnie nałożyć krem nawilżający. Idealnie się to sprawdza.

Gdy stosujemy terapię z retinolem, rano koniecznie nakładamy krem z filtrem przeciwsłonecznym, by zapobiec podrażnieniu skóry i przebarwieniom.

Nie nakładajmy zbyt dużej ilości produktu z aktywnym retinolem, gdyż może to poskutkować silnym podrażnieniem. Wielkość ziarna grochu w zupełności wystarczy.

Podsumowanie

Retinol to składnik kosmetyczny, który wykazuje skuteczność w redukcji zmarszczek, poprawie tekstury skóry i redukcji przebarwień. Aby zapewnić skuteczną pielęgnację, należy stosować krem z retinolem wieczorem po dokładnym oczyszczeniu twarzy i szyi. Początkowo zaleca się stosowanie niskiego stężenia retinolu, około 0,25% i stopniowe zwiększanie jego stężenia wraz z czasem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry, należy zredukować ilość stosowanego retinolu lub przerwać jego stosowanie na kilka dni. Zapobiec temu możemy przez nałożenie kremu nawilżającego, tuż po wklepaniu serum z retinolem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj