Rozszerzanie diety dziecka to proces długotrwały, ale niezbędny dla prawidłowego rozwoju maluszka. Sprawdź, jak rozszerzać menu niemowlaka zgodnie z zaleceniami lekarzy, by uniknąć większości problemów.
W 2014 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci opublikowało nowe zasady dotyczące żywienia niemowląt. Nowe standardy zastąpiły poprzednią wersję zaleceń, przygotowywanych jeszcze w roku 2007. Komplet zasad znajdziesz na stronie Towarzystwa, skróconą tabelę – w galerii powyżej.
Patrz na dziecko, nie kalendarz
To, co jest największą nowością, to podejście do powiększania menu niemowlęcia. Rozszerzanie diety dziecka nie jest już powiązane z uważnym śledzeniem kalendarza i wydzielaniem precyzyjnych porcji pokarmu. Teraz kolejne etapy rozszerzania diety wynikają z nabywania przez dziecko konkretnych umiejętności umożliwiających poradzenie sobie z nowym pokarmem. W związku z tym pokarmy podzielono ze względu na konsystencję i sposób podawania: i tak dziecko siedzące może wejść na kolejny etap rozszerzania diety, a niemowlę, które nie radzi sobie z rozdrabnianiem pokarmu językiem powinno jeszcze poczekać z nowymi posiłkami.
Rodzic decyduje co dziecko zje, kiedy i jak jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje czy posiłek zje i ile zje.
To zdanie doskonale odzwierciedla nowe podejście do karmienia. W poprzedniej wersji schematu wszędzie roiło się od zalecanych dawek, liczby posiłków i precyzyjnych wytycznych. Obecnie sugeruje się, by dziecko miało dostęp do nowych rodzajów pokarmu, ale by przy tym zjadało tyle, ile samo ma ochotę. Zdrowe dziecko nie da się zagłodzić, więc wmuszanie kolejnych łyżeczek pokarmu może mu wyłącznie zaszkodzić. Dlatego oferuj swojemu maluszkowi elementy pokarmu zgodne z jego możliwościami, ale nie wymuszaj, by zawsze zjadało wszystko.
Co ważne, eksperci zajęli się i zaaprobowali metodę BLW (Bobas Lubi Wybór). Pozwala ona na dawanie dziecku siedzącemu wyboru w kwestii tego, co będzie jadło. Wystarczy przygotować kilka różnych posiłków jednego typu i dać dziecko do wyboru. Dziecko samo sięga po posiłek, który je zainteresuje, co dobrze wpływa na kształtowanie nawyków żywieniowych.
Nowe badania – nowe wytyczne
Część z dotychczasowych wytycznych została zmodyfikowana zgodnie ze standardami europejskimi. Z tego powodu do diety niemowląt trafiły całe jajka. Wcześniej istniał podział, by żółtko jajka wprowadzać do diety dziecka w 7-mym, a białko w 12-tym miesiącu życia. Nie ma jednak aktualnych badań które wskazywałyby zasadność tego rozwiązania, dlatego obecnie w 7-mym miesiącu wprowadzamy całe jajka.
Podobnie stało się z mlekiem krowim. Wcześniej było ono całkowicie wykluczone z diety jako szkodliwe. Obecnie jednak przepisy zostały złagodzone, choć eksperci nadal zalecają stosowanie mleka modyfikowanego, będącego lepszym źródłem żelaza niż mleko krowie.
Nowe zasady, stare zasady
Główne zasady wprowadzania nowych pokarmów nie zmieniły się. Zarówno kolejność podawania pokarmów jak i zalecenia, by podawać produkty pojedynczo nadal obowiązują. Co ciekawe, nadal istnieje rozdźwięk między naszymi zasadami, a zaleceniami WHO, zgodnie z którymi do 6 miesiąca życia dziecko powinno jeść wyłącznie mleko matki.
Polecamy artykuł, w którym szczegółowo opisano, jak rozszerzać dietę niemowlaka.