Borówka amerykańska, nazywania inaczej wysoką jest coraz chętniej uprawianym krzewem owocowym w przydomowych ogródkach. Wydaje niewielkie, granatowe owoce, które przypominają jagody. Ich słodki smak jest uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Ze względu na ich właściwości prozdrowotne oraz bogactwo cennych witamin i mikroelementów są pożądane w diecie. Można z powodzeniem wykorzystywać je do ciast, deserów oraz zjadać solo. Ich struktura sprawia, że po obfitych zbiorach można mrozić ich nadmiar i wykorzystać jesienią lub zimą. Jak uprawiać borówkę na działce lub ogrodzie? Jakie sadzonki borówki amerykańskiej wybierać?

Wymagania borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska jest krzewem jagodowym, który należy do grupy wrzosowatych. Jej intensywna faza wzrosty pozwala jej osiągnąć wysokość około 2 metrów, dlatego warto ja systematycznie przycinać. Liście drzewka charakteryzuje średnia wielkość i epileptyczny kształt. Z kwiatów o zielonkawym odcieniu tworzą się owoce, które lokują się w zbiorach.

Uprawa borówki amerykańskiej – stanowisko

Odpowiednie stanowisko zapewni sadzonkom borówki amerykańskiej odpowiedni wzrost oraz zapewni obfite plony. Sadzonka powinna być ulokowana na słonecznym miejscu. Dojrzewanie owoców w pełnym słońcu zapewni im odpowiedni rozmiar, a także słodycz. Rabatę z borówką warto dodatkowo zabezpieczyć przez podmuchami wiatru, które mógłby uszkodzić delikatne krzaki. . W miejscu jej bytowania nie mogą pojawiać się zastoiska mrozu. Podłoże nie może tez być miejscem, w którym gromadzi się woda, na przykład po intensywnych opadach deszczu.

 

 

Odpowiednia gleba dla borówki amerykańskiej

Sadzonki borówki amerykańskiej powinny być obsadzone w odpowiedniej glebie. Konieczne jest jej dobre przygotowanie i zapewnienie odpowiednich warunków, aby cieszyć się szybkim i dobrym wzrostem krzaków.

Borówka amerykańska lubi kwaśne podłoże, najlepiej o odczynie 3,8 – 4,8. Jej struktura powinna być lekka, spulchniona i przepuszczalna. Ziemia powinna być odpowiednio żyzna, czyli bogata w składniki pokarmowe, a przede wszystkim próchnicę. Jeśli rabata wyposażona jest w glebę mineralną, warto ją dodatkowo wzmocnić w materię organiczną, np. przekopać z kwaśnym torfem lub też dodać przekompostowanych trocin z drzewek iglastych.

Jeśli posadzenie sadzonek borówki amerykańskiej jest planowane z wyprzedzeniem można jesienią wprowadzić do niej obornik i dokładnie przekopać całość. W takim wypadku konieczne jest dodatkowe kontrolowanie odczynu gleby. Wzrost pH prowadzi do zmniejszenia obfitości plonów, a także pojawienia się infekcji na krzakach.

Nawożenie i podlewanie sadzonek borówki amerykańskiej

Roślinę charakteryzuje bardzo płytki system korzeniowy. Podlewanie jest bardzo istotną czynnością. Zwłaszcza pierwszy rok uprawy powinien być dla właściciela szczególny. Korzenie borówki są bardzo wrażliwe na brak wody i wymagają regularnego nawadniania, zwłaszcza w okresie suszy.

Podczas uprawy można dodatkowo wzmacniać roślinę poprzez nawożenie. Do tego celu należy zakupić specjalne nawozy i użytkować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Borówka amerykańska – sadzonki

Aby najlepiej dostosować odmianę do warunków panujących w ogrodzie warto dowiedzieć się, jakie cechy charakterystyczne posiadają poszczególne odmiany.

1. Wczesne odmiany sadzonki borówki amerykańskiej

  • DUKE (znajdziesz na https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie) – jej owoce dojrzewają już od połowy lipca. Charakteryzują ją duże owoce, które bytują w luźnych zbiorach. Charakteryzuje je duża zawartość soku i miąższu, a także słodki i intensywny smak.
  • BLUECROP – jedna z najbardziej popularnych odmian. Czas wydawania przez nią owoców przypada na połowę lipca, które trwa około 30 dni. To mało wymagająca odmiana, która dodatkowo jest odporna na przesuszoną glebę. Jej wzrost jest intensywny i pienny, dlatego wymaga regularnego przycinania.
  • PATRIOT – to odmiana wysoka, która jest odporna na wiosenne przymrozki. Wydaje duże, kuliste owoce, które idealnie nadają się do mrożenia i przetworów. Dla lepszej ochrony przed przesuszeniem gleby, warto ja podsypać korą.
  • TORO – jej wzrost doprowadza do utworzenia rozłożystego krzewu. Owoce odmiany TORO dojrzewają w połowie lipca, są okrągłe, słodkie oraz pokryte woskowym nalotem.

2. Późne odmiany sadzonki borówki amerykańskiej

  • BRIGITTA – jej owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Posiadają miąższ o zwartej strukturze, w lekko zielonym kolorze. Po obsadzeniu jej na pełnym słońcu, owoce staja się bardziej słodkie i soczyste.
  • BLUEGOLD – sadzonka po zasadzeniu zmienia się w kulisty krzew, który obfituje w duże owoce. Ich dojrzewanie przypada na drugą połowę sierpnia. Sadzonka doskonale sprawdza się do uprawy w skrzyniach na balkonie.
  • SPARTAN – to jedna z odmian, która charakteryzuje się dużą plennością. Dobrze obsadzona, wydaje spore ilości owoców. Dla ich ochrony przez urazami zostały pokryte woskową warstwą.

Owoce sadzonki borówki amerykańskiej – właściwości

Owoce borówki amerykańskiej są doceniane przez miłośników zdrowego odżywiania i stylu życia. Ich wnętrze oraz skórka obfitują w cenne składniki mineralne, witaminy oraz substancje mineralne. Oprócz uzupełniania niedoboru witamin w organizmie, zapewniają bogactwo flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia się komórek organizmu oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo, zapobiegają skokom insuliny we krwi oraz obniżają poziom glukozy. Szczególną ich cecha jest prozdrowotny wpływ na wzrok, poprzez niwelowanie uczucia suchego oka.

Borówka amerykańska jest rośliną, którą warto sadzić w swoich ogródkach. Odpowiednie przygotowanie ziemi oraz prawidłowa pielęgnacja sadzonek pomoże otrzymać obfite plony, które będą smaczne i soczyste.

Źródło: https://ogrodyzielonypunkt.pl/azalia-japonska-wszystko-o-musisz-o-niej-wiedziec.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj