Zima to okres, w którym nasze stopy zazwyczaj otulone są w ciepłe, zimowe buty. Nie oznacza to jednak, że można przestać dbać o ich pielęgnację. Podajemy sprawdzone sposoby na odciski – z nami nie będziesz musiała się martwić, jak wiosną odsłonić stopy!

Skąd biorą się odciski

Odciski to warstwa martwego naskórka – reakcja organizmu na stały ucisk czy tarcie. Z czasem powstaje w odcisku rdzeń, coraz mocniej wbijający się w niższe warstwy skóry, co powoduje ból. Im dłużej odcisk utrudnia Ci życie, tym trudniejsze będzie leczenie, dlatego zacznij jak najszybciej!

Profilaktyka przede wszystkim

Czasami odciski powstają samoistnie, jednak większości z nich można uniknąć. Zacznij od wygodnego, dobrze dopasowanego obuwia. Nie może być ani zbyt ciasne, ani przesadnie luźne. Jeśli Twoje stopy mają wady anatomiczne, zacznij od konsultacji z podologiem lub ortopedą, którzy pomogą skorygować te deformacje.

Aby sposoby na odciski nie były Ci potrzebne, dbaj również o higienę i pielęgnację stóp. Dokładne suszenie stóp po kąpieli i stosowanie kremu nawilżającego to podstawa walki o zdrową skórę stóp. Do tego dodaj cotygodniowe zmiękczanie skóry stóp w kąpieli rumiankowej i złuszczanie martwego naskórka, by stopy wyglądały pięknie i by nie powstawały na nich odciski.

Na małe odciski – domowa apteczka

Mniejsze odciski możesz usuwać domowymi metodami – skuteczne sposoby na odciski znały już nasze babcie, więc śmiało możesz z nich skorzystać w sytuacji, gdy odcisk jest niewielki lub nie boli zbyt mocno.

Moczenie stóp w wodzie z sodą – przygotuj dla stóp kąpiel z ciepłej wody (10 litrów) z dodatkiem sody (5 łyżeczek). Trzymaj stopy przez kwadrans, osusz, przyłóż do odcisku plasterek cebuli. Stopy owiń bandażem i pozostaw na kilka godzin.

Kompresy i okłady – tu opcji jest kilka. Wspomniany wcześniej okład z cebuli, kompresy z cytryny (plasterek cytryny, bandaż i godzina czekania), aspiryna (okład z 2 tabletek rozpuszczonych w soku z cytryny), napar z kory dębowej (w którym wymoczysz stopy), czy okład z czosnku – każdy z tych wariantów pomoże zmiękczyć i zredukować odciski, by łatwiej było je usunąć pumeksem.

Maści z apteki – szukaj maści, żeli bądź plastrów w pobliskiej aptece. Maści zazwyczaj zawieraj olej rycynowy, wyciąg z nagietka bądź kwas cytrynowy; plastry natomiast zazwyczaj bazują na kwasie salicylowym lub mlekowym, tak jak najlepsze produkty na odciski i otarcia stóp – plastry Compeed.

Gdy robi się poważnie – podologia

Jeśli odciski są duże, powracają i bolą coraz silniej – domowe sposoby na odciski nie pomogą. Potrzebna będzie konsultacja z podologiem, który określi rodzaj odcisku i dobierze odpowiednie leczenie. Zależnie od rodzaju odcisku i przyczyn jego powstawania może zalecić zmianę obuwia, okłady i leczenie, terapię korygującą u ortopedy bądź operacyjne usunięcie odcisku. Sama operacja nie jest ani skomplikowana ani szczególnie kosztowna: za kilkadziesiąt złotych kosmetyczka bądź chirurg usuną odcisk wraz z rdzeniem, pozostawiając jedynie niewielką rankę. Zabieg jest na tyle nieinwazyjny, że nawet nie wymaga znieczulenia! Zanim więc sama weźmiesz się za wycinanie odcisku, przemyśl dokładnie, czy warto ryzykować swoje zdrowie, czy jednak lepiej oddać się w ręce specjalisty.