Strona głównaPodróżeAzjaŚwiątynia Mahabodhi w Indiach

  Świątynia Mahabodhi w Indiach

  Buddyjska Świątynia Oświecenia – Mahabodhi została wzniesiona w 526 r. w miejscu, w którym książę Siddartha Gautama doznał przebudzenia i stał się Buddą. Według tradycji buddyjskiej miało to miejsce pod świętym drzewem Bo, nieopodal miasteczka Gaya, w miejscu, które teraz nazywane jest Bodh Gaya.

  Mahabodhi – świątynia Buddy

  Głównej Świątyni Mahabodhi, która ma kształt wieży zwężającej się ku górze, towarzyszą cztery mniejsze świątynie boczne rozmieszczone w czterech rogach świątyni głównej. Obok Świątyni Mahabodhi rośnie drzewo, pod którym według wierzeń nastąpiło „przebudzenie” Buddy.

  Budda odkrył wtedy cztery prawdy:

  • o cierpieniu,
  • o powstawaniu cierpienia,
  • o usuwaniu cierpienia
  • i o drodze do tego wiodącej.

  Święte Miasto Bodh Gaya

  Obecnie miasteczko Bodh Gaya uznawane jest za Święte Miasto, do którego przybywają pielgrzymi z odległych zakątków świata.

  W XX wieku w miasteczku Bodh Gaya pobudowano kilkanaście świątyń buddyjskich odpowiadających stylowi architektonicznemu obszarowi, z którego pochodzą darczyńcy. Są to zazwyczaj kraje, w których buddyzm odgrywał ważną rolę. Tak więc obok świątyni Mahabodhi podziwiać możemy również świątynie bhutańskie, tybetańskie, japońskie, chińskie oraz tajskie.

  Uwagę przykuwa również ogromny 24. metrowy posąg Buddy siedzącego w pozycji lotosu.

  Źródło: „Fascynujące Budowle Świata” – Artur Anuszewski

  Popularne posty

  Social Media

  8,530FaniLubię
  1,894ObserwującyObserwuj