Wabi-sabi to styl, który niedawno szturmem wkroczył do świata aranżacji wnętrz. Pochodzi z Japonii i charakteryzuje się prostotą i autentycznością. Jego filozofia opiera się na odnajdywaniu piękna w upływie czasu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić sypialnię w stylu wabi-sabi, skorzystaj z naszych porad!

Z tekstu dowiesz się:

  • na czym polega styl wabi-sabi,
  • jak dobrać podłogę do sypialni w stylu wabi-sabi,
  • jak urządzić sypialnię z dodatkami wabi-sabi.

Wnętrzarska filozofia z Kraju Kwitnącej Wiśni to przeciwwaga dla aranżacyjnego perfekcjonizmu, który jeszcze do niedawna królował we wnętrzach w postaci duńskiego hygge czy szwedzkiego lagom. Wabi-sabi zburzył dotychczasowy porządek, zachęcając do celebrowania niedoskonałości i autentyczności w stylizacji mieszkań. Poznaj go i pokochaj!

Czym jest wabi-sabi?  

Filozofia wabi-sabi istnieje od XV wieku. Jej kwintesencja zawiera się w nazwie: „wabi” oznacza prostotę, natomiast „sabi” piękno jako skutek upływu czasu. Chociaż podobno wielu Japończyków nawet o tym nie wie, aranżacje wabi-sabi są inspirowane wnętrzem domu japońskiego urządzonym w sposób tradycyjny.

Najważniejszymi wyznacznikami nurtu są autentyczność i niedoskonałość. Oznacza to, że stylizacja Twojego mieszkania nie musi być utrzymana w żadnych ścisłych ramach. Nie powinna być idealnie dopracowana, a jedynie pozostawać w zgodzie ze Twoim poczuciem estetyki.

Planowanie remontu zacznij od wyboru kolorów przewodnich – kluczem, jeśli chodzi o ich dobór, jest naturalność. Biel, zgaszone beże, szarości, jasne brązy, kolory ziemi. Powinny być niejednolite i nieidealne, czyli takie jak te występujące w naturze. Ważną rolę odgrywa tu drewno, pod postacią podłóg, drzwi i mebli, które również powinny być piękne w swojej naturalności i prostocie.

Jeśli masz już w głowie pomysł na sypialnię w stylu wabi-sabi, dowiedz się, od czego zacząć remont.

Podłoga w stylu wabi-sabi

Realizację pomysłu na sypialnię w stylu wabi-sabi najlepiej zacząć od wykończenia podłogi. Na jaki materiał się zdecydować? Najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana, która zgodnie z filozofią nurtu szlachetnie się starzeje i pozostaje piękna bez względu na upływający czas. Naturalne deski posiadają także funkcję praktyczną, ponieważ skutecznie tłumią dźwięki, co w przypadku pomieszczenia, w którym masz zamiar wypoczywać, ma niebagatelne znaczenie.

Możesz też postawić na panele, które nie starzeją się jak drewno, ale są tańsze i łatwiejsze w pielęgnacji, a niekiedy do złudzenia przypominają naturalne deski. Przykładem mogą być panele podłogowe Soho Woodmix, które mają realistyczny nadruk sęków, czyli motywu bardzo pożądanego w aranżacji sypialni w stylu wabi-sabi.

Aranżacja sypialni wabi-sabi – postaw na proste dodatki

Wnętrze w stylu wabi-sabi, powinno mieć przytulny, nieco rustykalny charakter. Jest proste, surowe, pozbawione zbędnych dekoracji i dodatków. Wabi-sabi nie lubi zaśmiecania przestrzeni niepotrzebnymi przedmiotami, dlatego ogranicz się do rzeczy, których naprawdę potrzebujesz. Cała stylistyka opiera się na dobrze dobranej podłodze, meblach oraz kilku dodatkach.

  • Tkaniny – powinny być proste i naturalne, na przykład lniana pościel i narzuta na łóżko, tkany pasiasty dywanik, dziergana ręcznie poszewka na poduszkę.
  • Ceramika – subtelne dodatki, takie jak wazon na kwiaty czy świecznik, powinny być wiekowe, najlepiej wykonane ręcznie i noszące ślady użytkowania.
  • Ręcznie wykonane przedmioty z naturalnego tworzywa, na przykład wiklinowe kosze.

Pamiętaj, że tego typu dodatków najczęściej nie znajdziesz w zwykłym sklepie. Na poszukiwanie możesz udać się na targ staroci, do sklepu z antykami lub… na własny strych.

Jeśli czujesz, że styl wabi-sabi trafia w Twój gust, sprawdź także inspirację do urządzenia salonu i ofertę Dobre Dla Domu, w której znajdziesz naturalne drewniane podłogi oraz panele idealne do wykończenia wnętrza w tej stylistyce.