Jeżeli przepadasz za eleganckimi wnętrzami, które wyglądają jak wyjęte z obrazu sprzed lat, w takim przypadku świetnym pomysłem dla ciebie będzie styl francuski. Dzisiaj cieszy się on dużym powodzeniem również w Polsce, dlatego nie będziesz mieć problemu z zakupieniem efektownych mebli francuskich.

Styl francuski na równi ze stylem angielskim należy do jednych z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych stylów aranżacyjnych. Powstał z inspiracji architekturą przeszłych epok, jest wyrazem ich szyku oraz bogactwa. We wnętrzach urządzonych w stylu francuskim nie ma miejsca na minimalistyczne rozwiązania – przepych jest natomiast mile widziany, ale oczywiście, tylko gustowny. Gdyby chcieć określić główną zasadę tego stylu brzmiałaby ona mniej więcej tak „dużo, ale ze smakiem”.

Subtelne i delikatne kolory

To jeden z ważnych elementów stylu francuskiego – ściany wykładane są jasnymi boazeriami lub delikatnymi tapetami, można również wykończyć je kremowymi lub białymi farbami. W ten sposób tworzą one tło dla bardziej efektownych dodatków.

Symetria w aranżacji

To również jedna z istotnych cech stylu francuskiego – sprzęty i dekoracje powinny być rozmieszczone symetrycznie, nie chaotycznie.

Meble „ludwiki”

Jeżeli natomiast chodzi o meble francuskie, to najczęściej są to dekoracyjne drewniane stoliki, komody, szezlongi i fotele. Często lekkie, szykowne, stylizowane ma meble z XVII i XVIII wieku, wykończone złoceniami, okuciami, snycerskimi detalami.

23803820236 b2432822831

Eleganckie tkaniny

Dopełnieniem wnętrz w stylu francuskim są najczęściej jednobarwne lub delikatnie wzorzyste zasłony oraz firany, najczęściej we wzorach i kolorach odpowiadających tapicerce meblowej.

Misterne sztukaterie

Pilastry, kolumny, dekoracyjne listwy przypodłogowe oraz pod sufitem, rozety – obecnie najczęściej styropianowe, ale jak najbardziej dekoracyjne.

Niebanalne dodatki

Jako dodatki do wnętrz urządzonych w stylu francuskim często wybiera się statuetki, lichtarze, bogato zdobione zegary, jedwabne poduszki.

Drewno na podłodze

Z kolei jeżeli chodzi i podłogę, jest ona najczęściej wykończona drewnianym parkietem – często również z interesującymi mozaikami.