Dobrze rozplanowane oświetlenie może mieć pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie. Dodatkowo decyduje o nastroju wnętrza i jego funkcjonalności. Urządzając swój dom lub mieszkanie zwróć szczególną uwagę na rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Zastanów się, które z pomieszczeń powinno być bardziej doświetlone, a które mniej. Poszczególne pomieszczenia, z których będziesz korzystać, będą potrzebowały różnego rodzaju światła i o różnej intensywności.
Oświetlenie można podzielić na użytkowe i dekoracyjne. Zarówno jedne i drugie odgrywa ważną rolę w pomieszczeniach. Oświetlenie użytkowe pomoże Ci w wykonywaniu różnych czynności, natomiast oświetlenie dekoracyjne będzie miało wpływ na Twój nastrój i samopoczucie.
Salon
Projektując oświetlenie w salonie musisz pamiętać, że w tym pomieszczeniu wykonujesz wiele różnych czynności np. odpoczywasz, rozmawiasz z domownikami, przyjmujesz gości, oglądasz telewizję itd. Dlatego będziesz potrzebowała różnego rodzaju oświetlenia, zarówno intensywnego jak i spokojniejszego.
Oczywiście w salonie powinnaś mieć oświetlenie centralne, czyli górne, które potrafi rozświetlić sporą część pokoju. W tym przypadku świetnie sprawdzą się salonowe żyrandole i lampy wiszące. Przy takim świetle będziesz mogła swobodnie spędzać czas w gronie rodzinnym lub przyjmować gości.
W salonie oprócz oświetlenia centralnego warto jest mieć inne źródła światła. Wieczorem, jeśli będziesz chciała się odprężyć podczas oglądania telewizji zapal mniejsze punkty świetlne np. kinkiety, które dają przyjemne, rozproszone światło, a także budują atmosferę i dodają wnętrzu przytulności.
Do czytania książki przyda Ci się stojąca lampa, najlepiej taka, w której można regulować strumień światła.
Kuchnia
Kuchnia potrzebuje kilku źródeł światła. Podstawowym punktem świetlnym jest oczywiście oświetlenie sufitowe. Jest ono natomiast niewystarczające do oświetlenia całej kuchni, ponieważ zazwyczaj pozostaje za plecami osoby wykonującej czynności kuchenne.
Dlatego powinnaś zamontować jeszcze dodatkowe doświetlenie tj. halogeny. Lampki umiejscowione pod szafkami oświetlą Ci blat roboczy i ułatwią wykonywanie różnych czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Ważne jest, aby były umiejscowione w równych odstępach i równomiernie oświetlały blat kuchenny, zlewozmywak i płytę grzewczą.
Wybór barwy światła jest kwestią indywidualną. Ciepła barwa światła wprowadzi przyjemny, domowy klimat, natomiast chłodna sprawi, że kuchnia będzie bardziej nowoczesna i świeża.
Łazienka
Podobnie jak w salonie i kuchni ważne jest górne światło, które potrafi oświetlić sporą część pomieszczenia. Oprócz oświetlenia centralnego często montowane są dodatkowe halogeny w sufitach podwieszanych. Ułatwiają one wykonywanie czynności higienicznych oraz sprzątanie łazienki.
Ważnym źródłem światła w łazience jest oświetlenie lustra. Dzięki niemu będziesz mogła wykonać perfekcyjny makijaż i ułożyć włosy.
Światło dekoracyjne w łazience przyda się jeśli będziesz chciała odprężyć się zażywając długiej relaksującej kąpieli. W tym przypadku najczęściej stosuje się kolorowe podświetlenie LED.
Sypialnia
W sypialni zastosuj oświetlenie łagodne, nastrojowe i ciepłe. W tym celu idealnie sprawdzą się kinkiety, które dają rozproszone, mało intensywne światło. Światło w strefie wypoczynku powinno być kojące i kameralne.
Oczywiście oprócz światła nastrojowego i dekoracyjnego ważne jest również oświetlenie górne, które w razie potrzeby będziesz mogła włączyć.
Modelowanie pomieszczenia
Światło oprócz właściwości użytkowych i dekoracyjnych ma jeszcze dodatkowe zastosowanie. Dzięki niemu możesz modelować swoją przestrzeń. Oto kilka przykładów:
- jeśli pomieszczenie jest niskie wystarczy skierować strumień światła na sufit, wówczas pomieszczenie wyda nam się o wiele wyższe niż jest w rzeczywistości,
- wysokie wnętrza można optycznie pomniejszyć nisko umieszczonymi kinkietami na ścianie,
- mocne oświetlenie jednej ściany sprawi, że pokój wyda nam się większy.