Co kraj to obyczaj – tak mówi stare powiedzenie i jest w tym sporo racji. Dlatego przed wyjazdem na urlop musisz dokładnie zapoznać się z obyczajami i zwyczajami jakie panują w danym kraju do którego się udajesz. Musisz prześledzić podstawowe informacje dotyczące pobytu, a także zapoznać się z informacjami na temat służby zdrowotnej na wypadek konieczności skorzystania z niej podczas pobytu.

Wybierając się na urlop do jednego z najchętniej odwiedzanych krajów przez polskich turystów – Turcji musisz pamiętać o trzech podstawowych rzeczach: paszporcie, wizie oraz ubezpieczeniu.

Paszport

Paszport – wyjazd do Turcji obywateli Polski możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Okres ważności paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu i posiadać co najmniej jedną wolną stronę w celu umieszczenia na niej wizy.

Wiza – ważność wizy turystycznej wynosi 180 dni (licząc od pierwszego wjazdu na teren Turcji) i upoważnia Cię do 90-cio dniowego pobytu w Turcji bez prawa do wykonywania pracy.

Wiza – jak ją uzyskać?

Wizę możesz uzyskać w następujący sposób:

  • Jeśli wybierasz się na urlop zorganizowany pomoc w uzyskaniu wizy oferują biura podróży. Wystarczy podać dane wymagane przez biuro i czekać, aż dokument zostanie przysłany Ci pocztą elektroniczną.
  • Samodzielnie możesz uzyskać wizę za pośrednictwem platformy E-visa. Wystarczy się zarejestrować, wypełnić formularz i dokonać odpowiedniej płatności za pomocą karty kredytowej (20 USD).
  • Opcjonalnie (do końca sezonu turystycznego 2014) wizę turystyczną możesz uzyskać jeszcze w punktach sprzedaży na przejściu granicznym.
  • Jeśli posiadasz paszport tymczasowy – wizę możesz uzyskać wyłącznie w tureckiej placówce konsularnej.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie – warto również pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym. Musisz pamiętać, że w Turcji koszty leczenia są dość wysokie, a ubezpieczenia, które oferują biura w ramach wycieczki często obejmują jedynie podstawowe świadczenia. Nie możesz także liczyć na kartę EKUZ, gdyż karta ta ważna jest jedynie na terenie krajów Unii Europejskiej. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa warto jest zainwestować w dodatkowe prywatne ubezpieczenie. Koszty są naprawdę niewielkie, a urlop zdecydowanie spokojniejszy.

Pamiętaj też by zabrać ze sobą trochę więcej gotówki, gdyż może się zdarzyć, że po przekroczeniu granicy zostaniesz poproszony o okazanie ważnego ubezpieczenia medycznego lub dowodu posiadania środków utrzymania.

Na podstawie www.poradnik.poland.gov.pl