Karkonosze to najwyższy łańcuch górski Sudetów, położony w ich zachodniej części. Malownicze szlaki tamtejszych rejonów pozwalają cieszyć się bliskością przyrody i są wspaniałym miejscem na górskie spacery.

Na miejsce pobytu wybierz najlepiej Szklarską Porębę lub Karpacz, gdyż są to idealne bazy wypadowe. Jeśli chodzi o Karpacz poszukaj pensjonatu raczej w centrum, miejscowość jest dosyć rozległa i jeśli nie masz własnego samochodu czekają cię długie wędrówki już zanim dojdziesz do szlaku górskiego.

Obowiązkowe punkty podczas wyprawy w Karkonosze

Najlepiej zacząć od Karpacza. Tam trzeba zobaczyć zabytek architektury nordyckiej z XII wieku – Świątynię Wang. Zbudowali ją Norwegowie w miejscowości Vang. W Karkonosze została przywieziona w 1842 roku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Konstrukcję świątyni zbudowano bez użycia gwoździa. Siadając na zabytkowych ławkach będziesz mogła wysłuchać płynącej z głośników historii świątyni. Budowla składa się z portali, kolumn i rzeźb nordyckich lwów. Otaczają ją stylizowane krużganki i granitowa dzwonnica. Z zabytkowego cmentarza rozciąga się piękny widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.

W pobliżu Świątyni Wang znajduje się punkt wyjściowy na Śnieżkę i inne szlaki karkonoskie. Na ten najwyższy szczyt Sudetów możesz dostać się również z innego miejsca w Karpaczu, mianowicie wyciągiem krzesełkowym na Kopę, a stamtąd już szlakiem prosto na Śnieżkę. Piesze dojście na szczyt trwałoby kilka godzin dłużej, nie mniej taka opcja jest również godna polecenia.

Śnieżka znajduje się na wysokości 1602 m n.p.m. i ma kształt trójbocznej piramidy. Jej mikroklimat odpowiada położonym znacznie wyżej strefom górskim. Średnia roczna temperatura na szczycie wynosi około zera, śnieg pada 194 dni, a leży 198 dni w roku, 296 dni jest pochmurnych, wieją tu silne wiatry, a szybkie zmiany pogody są na porządku dziennym. Niech cię jednak nie zniechęcają warunki pogodowe. Zdobycie Śnieżki podczas pobytu w Karkonoszach jest obowiązkowe! Na szczycie znajduje się ciekawe pod względem architektonicznym obserwatorium meteorologiczne, które przypomina „latające talerze”. Na uwagę zasługuje również kaplica św. Wawrzyńca, która stoi na szczycie już od 1681 roku.

Wracając ze Śnieżki najlepiej skierować się szlakiem przez Biały Jar, do schroniska Strzecha Akademicka. Stamtąd koniecznie zejdź niżej, do malowniczo położonego schroniska Samotnia, jednego z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Jeśli chodzi o inne karkonoskie szlaki to warto wybrać się w kierunku Śnieżnych Kotłów. Najpierw trzeba wjechać wyciągiem prowadzącym na górę Szrenicę. Następnie zielonym szlakiem udaj się wprost do Śnieżnych Kotłów. To dwie polodowcowe jamy ze skalistymi pionowymi ścianami o wysokości 200 m, w których znajdują się małe stawy. Ze względu na małe nasłonecznienie, śnieg utrzymuje się tu do lata lub nie topi się wcale. Rosną tu niezwykle rzadkie gatunki roślin arktycznych i alpejskich.

W pobliżu Szklarskiej Poręby, na terenie enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego znajduje się Zamek Chojnik. Pierwsze zabudowania znajdujące się na tamtejszym granitowym szczycie pochodzą już z XII wieku. W kolejnych stuleciach zamek był kilkakrotnie rozbudowany. Niestety w 1675 roku spłonął od pioruna i od tego czasu pozostaje ruiną. Do zamku prowadzi ukryty w lesie między skałami malowniczy szlak. Ze szczytu wieży można podziwiać całą kotlinę Jeleniogórską. Natomiast jeśli usiądziesz na dziedzińcu w pobliżu starego pręgierza będziesz miała okazję wysłuchać legendy o zamku Chojnik i o jego słynnej mieszkance Kunegundzie, która kazała swym konkurentom pokonywać na koniu mury zamkowe i z przyjemnością patrzyła jak spadają w przepaść. Warto wybrać się tu we wrześniu, kiedy na zamku są organizowane turnieje rycerskie.

Będąc w Karkonoszach nie sposób pominąć dwóch przepięknych wodospadów

Wodospad Kamieńczyk – największy wodospad w Karkonoszach, położony w wąwozie. Woda spada tu z wysokości 27 metrów. Przy wejściu pracownik Karkonoskiego Parku Narodowego zaopatruje zwiedzających w obowiązkowe kaski. Następnie schodzi się metalowymi schodami w dół wąwozu i kładką aż do samego wodospadu.

Wodospad Szklarki – znajduje się poniżej Szklarskiej Poręby i mierzy 13 metrów wysokości. Obok wodospadu znajduje się schronisko „Kochanówka”. Wodospad wraz z otaczającym go terenem jest rezerwatem ścisłym – enklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

Może więc warto w tym roku zaplanować bardziej aktywny wypoczynek? Górskie szlaki wydają się idealnym miejscem do spędzenia intensywnych wakacji.