Dentofobia, czyli jak przełamać lęk dziecka do dentysty

    -

    Dentofobia, czyli lęk przed lekarzem stomatologiem, dotyka około 70% pacjentów. Zwykle ma swoje korzenie już w dzieciństwie. Złe wspomnienia niestety nie mijają. Zadbaj o to, by twoje dziecko nie miało przykrych przeżyć w gabinecie stomatologicznym i na każdą kolejną wizytę szło z uśmiechem na twarzy.

    Kiedy pierwszy raz udać się do dentysty?

    Niektórzy zalecają, by pierwsza wizyta wypadła już w okolicy 6-12 miesiąca życia, natomiast na pewno najpóźniej do 3 roku udaj się z dzieckiem do gabinetu. Postaraj się znaleźć lekarza z polecenia, będziesz wiedziała, że ma dobre podejście do dziecka i poświęci mu tyle czasu ile będzie potrzebowało. Dobrze jest, gdy lekarz pokaże działanie wszystkich urządzeń, obejrzy ząbki i podaruje jakiś prezent, choćby naklejkę „Dzielny pacjent”. Maluch zapamięta, że w gabinecie jest miło i nie będzie się bał iść tam ponownie.

    Czy przygotować dziecko do wizyty?

    Oczywiście, warto poinformować dziecko, gdzie się udajecie. Natomiast staraj się nie robić z tego wielkiego wydarzenia, może to powodować poddenerwowanie dziecka. Nie przelewaj swojego strachu na dziecko, nie mów mu, żeby się nie bało. Malec nie wie, czy ma się bać czy nie, a takie słowa wywołają w nim niepokój. Nie obiecuj mu również, że nie będzie bolało, bo może się zdarzyć, że będzie. A wtedy dziecko może mieć do ciebie pretensje. Staraj się również umówić pociechę tak, aby nie musiało czekać w poczekalni. Zbyt długie oczekiwanie oraz odgłosy dobiegające z gabinetu będą czynnikiem stresującym. Możesz wcześniej zaopatrzyć się w książeczki, które opisują pierwsze wyjście do dentysty, tak, by malec wiedział co może go czekać.

    Co zrobić, kiedy boli ząb?

    No właśnie, staraj się nie dopuścić do tego by bolał. Chodź z dzieckiem regularnie na wizyty, aby uniknąć takiej sytuacji. Jednak może się zdarzyć, że ząb już zacznie boleć – wtedy nie zwlekaj i pędź do lekarza. Obecnie są dostępne środki znieczulające dla dzieci, tak by leczenie było jak najbardziej komfortowe.

    Czy leczyć zęby mleczne?

    Zęby mleczne są równie ważne jak zęby stałe. I nie uspokajaj się, że nawet jeśli mają próchnicę to w końcu wypadną. Próchnica szybko przenosi się na zęby stałe, a dodatkowo braki zębów mlecznych w szczęce powodują złe wyrastanie zębów stałych. Potem trzeba korygować to aparatem ortodontycznym lub operacją. Jeśli się tego nie wykona, może dojść do skrajnych przypadków deformacji twarzy.

    Po wizycie u lekarza nie zapomnij nagrodzić dziecko wspólnym wyjściem na lody czy na basen. Musi wiedzieć, że było to konieczne i że było bardzo dzielne. Jeśli dziecko bało się podczas wizyty, absolutnie nie karz go za ten lęk. Raczej wzmacniaj pozytywne zachowanie, chwal i przytulaj.

    To od ciebie zależy czy malec będzie chętnie chodził do dentysty, czy będzie się bał.

    Udostępnij ten artykuł

    Ostatnie posty

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł

    Ostatnie komentarze

    Nina NA Endometrioza