Własny dom, czy mieszkanie to swoisty azyl, najważniejsze miejsce, które nierozerwalnie związane jest z naszym życiem. Regenerujemy tu siły, spędzamy czas z bliskimi, zapraszamy przyjaciół. Mieszkanie powinno być więc urządzone tak, by jak najlepiej spełniało swoje funkcje.
Jakiej przestrzeni potrzebuję?
Zdefiniowanie swoich oczekiwań co do przestrzeni, w której będziemy żyć jest podstawą. Od prostego pytania „jakiej przestrzeni potrzebuję?” powinno się rozpoczynać plany jej zagospodarowania. Niektórzy traktują mieszkanie tylko jako sypialnię, miejsce do którego wracają po dniu pełnym wrażeń i regenerują siły, by sprostać wyzwaniom dnia codziennego. Tacy ludzie postawią pewnie na jak największą funkcjonalność przestrzeni, proste, harmonijne formy, bez zbędnego rozwodzenia się nad dekoracyjnością i pięknem wnętrza.
Jednak są również tacy, którzy spędzają w domu większość swojego czasu i zależy im na tym, by przestrzeń była nie tylko ergonomiczna i harmonijna, ale również piękna i reprezentacyjna. Przy planowaniu zagospodarowania przestrzeni należy pamiętać o wydzieleniu w mieszkaniu wyraźnych stref: wypoczynkowej (sypialnia, kącik telewizyjny, czy miejsce, w którym będziemy mogli zrelaksować się przy dobrej książce, czy muzyce), reprezentacyjnej (na przykład piękny przedpokój, salon ze stolikiem kawowym, jadalnia), czy przechowywania (w każdym domu potrzebne jest miejsce, w którym będzie można ukryć wszystkie przedmioty codziennego użytku, zapasy, czy szpargały).
Kolorystyka, ściany, podłogi, zabudowa
Po tym, jak zaplanujemy przestrzeń należy zastanowić się nad stylem, w jakim urządzimy mieszkanie. Powinien być on w miarę spójny, jednak nie monotonny. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie kolorystyki w mieszkaniu, w szczególności ścian i podłóg, których przecież nie będziemy odświeżać co rok. Powinny być one przede wszystkim dopasowane do wnętrza i stanowić dobre, w miarę neutralne tło dla reszty wystroju. W małych pomieszczeniach najlepiej postawić na jasne, optycznie powiększające kolory (dotyczy to zarówno ścian jak i podłóg).
Niezwykle ważne jest też odpowiednie dobranie innych „stałych” elementów mieszkania, takich jak na przykład zabudowa kuchni, ponieważ również będzie to element służący nam przez lata. Warto zastanowić się nad kuchnią na wymiar, którą możemy zaprojektować według własnego uznania i zgodnie z naszymi preferencjami. Dobrze jest z korzystać z jakiegoś lokalnego biura projektowego, które bardzo łatwo znaleźć w sieci wpisując w wyszukiwarkę hasło np. „kuchnie na wymiar Śląsk”, czy „meble kuchenne na wymiar Warszawa”. Projektanci, mogą wtedy przyjechać bezpośrednio do mieszkania, doradzić najlepsze rozwiązania i dokładnie zapoznać się z naszymi gustami i preferencjami. Kiedy nasza przestrzeń jest już wstępnie zagospodarowana, możemy zająć się dopieraniem odpowiednich mebli i dodatków, które dopełnią całości.
Artykuł powstał przy współpracy z Pracownią mebli kuchennych Bors