Techniki kulinarne – 5 sposobów na przygotowanie potraw

-

Jakkolwiek wciąż spożywamy wiele produktów w postaci surowej, to jednak obróbka cieplna żywności na stałe zagościła we wszystkich kuchniach świata. Znanych jest wiele technik kulinarnych, ale pięć z nich ma charakter fundamentalny i stosuje je każdy, kto samodzielnie przygotowuje posiłki. Co więcej, znajomość tychże technik jest powszechna, a sprzęt do ich stosowania ogólnodostępny. Czym różnią się te sposoby? Poznaj wady i zalety smażenia, pieczenia, grillowania, gotowania i duszenia.

Smażenie

Głównym walorem tak przygotowanej potrawy jest jej wspaniały smak, aromat i złocisty wygląd. Nie są to może potrawy najzdrowsze i należy ograniczyć ich spożycie, a w przypadku żywienia chorych na dolegliwości przewodu pokarmowego całkowicie wyłączyć. Istnieją wszakże sposoby na uniknięcie pewnych piętnowanych przez dietetyków cech produktów smażonych. Po pierwsze zaleca się używanie patelni z teflonu lub włókna ceramicznego, które nie wymagają użycia tłuszczu. Innym rozwiązaniem jest frytkownica. Mięso czy warzywa smażone we wrzącej fryturze nie nasiąkną tak jak na patelni, gdyż frytkownica elektryczna ma zazwyczaj wbudowany termostat, dzięki któremu łatwo zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę, w której produkt od razu wytwarza skórkę. Ponadto łatwo uniknąć przypalenia. Pamiętać należy także o odsączeniu produktów na papierowej bibule zaraz po wyjęciu. Jeżeli zdecydujemy się na frytkownicę wyposażoną w druciany koszyk z rączką znacznie podniesiemy bezpieczeństwo i komfort pracy.

Pieczenie

Ta technika polega na ogrzewaniu gorącym powietrzem w bardzo wysokiej temperaturze. W zależności od rodzaju produktu może ona sięgać nawet 250°C. Dobrze, jeśli piekarnik posiada termoobieg, dzięki któremu proces trwa krócej. Tak przygotowane potrawy mają niepowtarzalny smak i aromat, łatwo jednak o przypalenie lub przesuszenie, dlatego warto użyć pergaminu, folii aluminiowej, specjalnego rękawa do pieczenia albo naczynia z żaroodpornego szkła.

Grillowanie

Jest to nie tylko jedna z technik kulinarnych, lecz także sposób spędzania wolnego czasu. Grillowane mięso jest mniej kaloryczne, gdyż wytapia się z niego sporo tłuszczu, może być zatem jedną z opcji przyrządzania posiłków dietetycznych. Ważne jest, aby nie piec w otwartym płomieniu, lecz wykorzystując temperaturę żaru, no i oczywiście unikać przypalenia, gdyż zwęglone fragmenty zawierają szkodliwe dla zdrowia, rakotwórcze toksyny. Ze wszystkich sposobów ten daje potrawom najprzyjemniejszy zapach i apetyczny wygląd.

Gotowanie

To technika stosowana najczęściej w żywieniu dzieci, osób starszych, chorych i rekonwalescentów. Potrawy gotowane są zdrowe i lekkostrawne, dlatego zaleca się je szczególnie osobom ze schorzeniami układu pokarmowego. Gotować można nie tylko w wodzie, lecz także w mleku czy syropie. Odbywa się to w temperaturze ok 100°C. Nieco wyższa będzie podczas gotowania na parze, co wymaga użycia specjalnego garnka z odpowiednią wkładką lub szybkowara, jeśli chcemy gotować w warunkach podwyższonego ciśnienia. Jest on wyposażony w specjalna pokrywę z zamontowanym zaworem bezpieczeństwa.

Duszenie

Sposób ten łączy w sobie smak i aromat potraw smażonych oraz sprzyjające zdrowiu walory gotowania. Najpierw należy krótko obsmażyć mięso lub warzywa z użyciem niewielkiej ilości tłuszczu, a następnie obniżyć temperaturę i kontynuować pod przykryciem w płynie, który się wydzieli w pierwszej fazie obróbki. Można też dodać odrobinę wody lub wina. Wybór techniki kulinarnej zależy od preferencji, kondycji i stanu zdrowia domowników.

MaxVerbi
Źródło: w artykule wykorzystano informacje o sprzęcie gastronomicznym ze strony emaks.pl/gastronomia-1/frytownice-elektryczne.html.

Udostępnij ten artykuł

Ostatnie posty

Ostatnie komentarze

Nina NA Endometrioza