To, jak będzie smakowała zaparzona kawa, zależy nie tylko od jej gatunku. Kawosze przygotowujący swoją ulubioną kawę, zwracają uwagę na każdy detal – począwszy od sposobu obróbki ziaren do ich parzenia. Na smak kawy wpływa szereg czynników, które nie zawsze są zależne od jej producenta. Dowiedz się, dlaczego mała czarna przygotowana na bazie tych samych zmielonych ziaren nie zawsze smakuje tak samo!

Metody produkcji kawy a jej smak

Krzewy, które dają ziarna kawy, znajdują się na różnych plantacjach. Niektóre z nich są położone wysoko w górach, a inne zdecydowanie bliżej poziomu morza. W tym pierwszym przypadku ziarna mają zwykle mniej intensywny bukiet smakowy. Wynika to z faktu, że krzewy rosnące wysoko szybko dojrzewają i nie mają czasu na to, by nabrać mocnego smaku.

Wysoko nad poziomem morza uprawiane są też krzewy rodzące ziarna typu hard bean – należy do nich np. kawa arabika. Ma ona ciekawy, bogaty, a jednocześnie delikatny smak.

Aromat czarnego napoju zależy również od tego, jakiej obróbce są poddawane ziarna. Zanim znajdą się one w opakowaniach, są specjalnie przygotowywane metodą:

  • na sucho – wisienki kakaowca dojrzewają na słońcu, a kiedy zostaną zebrane, suszą się na betonowych płytach. Są one suszone do czasu, aż od ziaren nie zacznie odpadać miąższ. Przygotowywane w ten sposób kawy są delikatnie słodkie, a niekiedy można wyczuć w nich subtelne owocowe nuty,
  • na mokro – podczas tej obróbki wisienki kakaowca są umieszczane w urządzeniu nazywanym depulperem. Jego zadaniem jest mechaniczne oddzielenie miąższu od ziaren. Następnie ziarna są umieszczane w basenach, gdzie przechodzą proces fermentacji. Obróbkę tą kończy ponowne obmycie ziaren z resztek miąższu. Kawy te mają nieco kwaskowaty aromat i szlachetny smak,
  • pulped natural proces – metoda ta polega na mechanicznym odseparowywaniu miąższu od ziaren. Jednak następnie ziarna z resztkami pulpy są suszone na słońcu. Kawa produkowana w ten sposób cechuje się wyraźną słodyczą i jest delikatnie kwaskowata.

Jak parzenie kawy wpływa na jej smak?

Kawa zaparzona z tych samych ziaren może smakować inaczej, jeśli do jej przygotowywania zostanie wykorzystany inny rodzaj wody. Jeżeli woda jest twarda, istnieje duże ryzyko, że zaparzony napój będzie miał gorzki posmak. Natomiast jeśli znajduje się w niej zbyt mało minerałów, kawa będzie dość kwaśna i mniej słodka.

Ponadto, aby wydobyć z ziaren pełnię ich aromatu, należy zalewać je wodą w temperaturze od 85 °C do 96 °C. Warto także przestrzegać proporcji dotyczących ilości kawy. 60 gramów zmielonych ziaren wystarcza zwykle do tego, aby przygotować litr napoju.

Liczy się również to, w jaki sposób będzie parzona kawa. Mała czarna z ekspresu ma zdecydowanie bogatszy aromat i intensywniejszy smak niż ta przygotowywana po turecku. Wyraziste walory smakowe kryje w sobie też kapsułka ze zmielonymi ziarnami – taka, jaką można znaleźć na stronie Nespresso.com/pl.

Smak ziaren można również modyfikować przez stopień ich zmielenia. Ci, którzy preferują łagodne kawy, powinni mielić je dosyć krótko. Natomiast kawoszy lubiących mocne aromaty, zadowoli napój zaparzony z jak najdrobniej zmielonych ziaren.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj