Czas ząbkowania to bardzo rozległy proces pojawiania się u niemowlęcia zębów pierwotnych. Ilość objawów z nim związanych jest dość rozbudowana, a w przypadku każdego dziecka mogą być one nasilone lub osłabione. Jednym z nich może być gorączka.

Garść informacji o ząbkowaniu

Ząbkowanie to proces, który zachodzi u niemowląt oraz starszych dzieci. Te dwa rodzaje ząbkowania różnią się kilkoma czynnikami i tym, że starszaki mają wypracowany już w organizmie mechanizm obronny i zwyczajnie wiedzą, jak sobie poradzić w sytuacji odczucia bólu lub innych objawów. Niemowlaki natomiast przez pierwsze 12 miesięcy taką zdolność dopiero nabywają. Warto wiedzieć, że istnieje opcja zniesienia tego w sposób łagodny, należy tylko poznać odpowiednie sposoby, które skutecznie pomogą uzyskać wspomniany efekt, oraz w żadnym wypadku nie bagatelizować przebiegu samego procesu. Ząbkowanie i jego objawy są rzeczą naturalną, co nie wyklucza możliwości wystąpienia pewnych dodatkowych dolegliwości. W razie niepewności najlepszym rozwiązaniem może być wizyta kontrolna oraz porada lekarza specjalisty.

Skąd się bierze gorączka?

Gorączka przy ząbkowaniu to jeden z najbardziej znanych i ogólnych objawów całego procesu u niemowlęcia. Powinna pojawiać się zwykle na określony czas, dokładnie od 3 do 5 dni przed pojawieniem się zęba, natomiast zniknąć średnio po około 2 dniach od momentu pojawienia się wyczekiwanego uzębienia. Należy również wspomnieć o momencie rozpoczęcia się samego ząbkowania. Pierwszy ząb powinien się pojawić po 6 miesiącu życia. Zdarzają się przypadki ząbkowania o wiele wcześniej, bo już w 2 miesiącu, a nawet o wiele później, w 11 miesiącu życia dziecka. Warto w tym okresie nastawić się na większą cierpliwość oraz zwracać uwagę na gesty i zachowanie swojego malucha. Gorączka przy ząbkowaniu powstaje przez wydzielanie się z dziąseł specjalnej substancji o charakterze prozapalnym pod wpływem powstawania zęba. Występują wtedy na nich zauważalne zmiany, chociażby w postaci rozpulchnienia się dziąseł, a także zmiana ich koloru na intensywnie czerwony, czasem fioletowy lub siny. Bardzo rzadko towarzyszy temu procesowi krwawienie.

Czy gorączka może być groźna?

Gorączka przy ząbkowaniu jest naturalnym objawem powstawania uzębienia i do pewnego momentu nie powinna wzbudzać obaw. Średnia temperatura tej gorączki powinna oscylować w okolicach 37,5°C. Problem może wzbudzać niepokój w momencie zwiększania się tej temperatury. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zwyczajne udanie się do odpowiedniego specjalisty lub do szpitala. Podniesienie temperatury może oznaczać pewny rodzaj infekcji dziąseł, który może być dość niebezpieczny dla dziecka. Warto zaznaczyć, że sama zwiększona temperatura może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni. Ten objaw może być bardzo niebezpieczny i powinny zostać podjęte pewne kroki, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu. Sensownym wyjściem z tej sytuacji może być wizyta kontrolna u lekarza.

W jaki sposób zniwelować objawy ząbkowania?

Często jest tak, że z ząbkowaniem trzeba pomóc. Należy zwrócić uwagę na fakt, że całej sytuacji towarzyszy pulsujący ból oraz gorączka. Warto wtedy zaopatrzyć się w kilka rzeczy, które skutecznie pomogą dziecku w odczuciu ulgi. Pierwszym takim produktem mogą być specjalne schłodzone gryzaki. Pomogą one przyjemnie schłodzić dziąsła, co zredukuje w pewnym stopniu objawy. Zalecane jest również użycie leków, które skutecznie zbiją powstałą gorączkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj