Uzbekistan jest bez wątpienia jedną z pereł Azji Środkowej. Kraj ten był jednym z kluczowych punktów Jedwabnego Szlaku i dlatego też miasta, które możemy zobaczyć w tym kraju zachwycają niesamowitą architekturą i zdobnictwem.

Jak chyba nie trudno się domyśleć, wycieczki objazdowe do Uzbekistanu zazwyczaj zaczynają się od stolicy kraju, czyli Taszkientu, gdyż to właśnie tutaj ląduje większość samolotów z Europy.

Taszkent (czasami można się spotkać z alternatywną nazwą Taszkient) jest jednym z największych miast Azji Środkowej, a tym samym głównym ośrodkiem gospodarczo-kulturalnym Uzbekistanu. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą już z II-I w. p.n.e. Obok licznych mauzoleów, medres i meczetów do najważniejszych zabytków Taszkentu należy Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu, Muzeum Literatury im. Aliszer Nawoi, Muzeum Emira Timura, Opera i Teatr Baletowy im. Aliszer Nawoi, Pałac Księcia Romanowa (który obecnie pełni funkcję siedziby MSW) oraz Muzeum Historii.

Do ciekawostek należy fakt, że największy system metra w Azji Środkowej znajduje się właśnie w Taszkiencie, tak samo wieża telewizyjna w stolicy Uzbekistanu jest najwyższą budowlą w tym regionie. W Taszkiencie znajduje się również największy plac miejski w byłym Związku Radzieckim; do 1992 roku znajdował się na nim trzydziestometrowy pomnik Lenina, który właśnie wtedy został zastąpiony przez wielki globus z mapą Uzbekistanu.

Chiwa to miasto sprawiające wrażenie miejsca w którym czas zatrzymał się kilkanaście dobrych dziesięcioleci temu. Gdyby nie wszędobylskie żółte rury gazowe i dające się od czasu do czasu zauważyć anteny satelitarne to człowiek naprawdę byłby w stanie uwierzyć, że cofnął się w czasie. Będąc w tym miejscu ciężko nie odnieść wrażenia, że zamiast w „normalnym” mieście znaleźliśmy się w centrum wyjątkowo dobrze zorganizowanego skansenu. Chiwa to miasto, które można uznać za jedno wielkie dzieło sztuki, zresztą nie bez przyczyny znajduje się ono na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mury obronne, minarety, medresy, niesamowita ceramika i rzeźbienia w drewnie na ekranie komputera może nie wyglądają na coś wyjątkowo atrakcyjnego, jednak wystarczy przekroczyć próg pałacu Kuhna Ark, żeby przekonać się, że jest zupełnie inaczej.

Buchara różni się od Chiwy przede wszystkim tym, że o ile w murach Chiwy mieszka dosłownie garstka ludzi i naprawdę można się poczuć jak w muzeum, tak Buchara to miasto tętniące życiem. Na każdym kroku spotykamy handlarzy pamiątek zachęcających nas, mniej lub bardziej okrężnymi metodami, do zakupu choćby najmniejszego drobiazgu. Co do zabytków to stare miasto Buchary obejmuje około 140 obiektów i jest uważane za jedno z najcenniejszych zespołów architektury islamu znajdującej się w Azji Środkowej. Od 1993 roku zabytkowe centrum miasta znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych budowli można zaliczyć mauzoleum Samanidów, meczet Magoki Attari (najstarszy z meczetów zachowanych w Azji Środkowej), hale targowe z XVI w., zespół architektoniczny Po’i Kalon… Naprawdę jest co oglądać.

Mojnak jeszcze czterdzieści lat temu było jednym z największych miast portowych Morza Aralskiego; przy czym w tym wypadku „było” to słowo klucz, gdyż na skutek wyniszczającej polityki gospodarczej ZSRR morze cofnęło się aż o 150 km od miasta. Obecnie Mojnak liczy około 2000 mieszkańców i stanowi jeden z najbardziej przygnębiających symboli bezmyślnej działalności człowieka. Jest to miejsce, które chyba najzwyczajniej w świecie wypada zobaczyć. Zardzewiałe wraki statków stojące niewzruszenie pośrodku pustyni to widok, który na pewno każdego zmusi do refleksji. W końcu podróże to nie tylko nieustająca zabawa, ale też okazja do zwrócenia uwagi na sprawy, o których w normalnych okolicznościach nie mielibyśmy okazji pomyśleć.

Samarkanda, obok Rzymu czy Aten, należy do najstarszych miast na świecie; w końcu liczy sobie ponad 2500 lat. W starożytności miasto to było jednym z punktów kluczowych Jedwabnego Szlaku, na wschodzie od lat określana jest mianem Lustra Świata lub Klejnotem Islamu. Wielu turystów uważa, że Samarkanda jest bez wątpienia najbardziej interesującym miastem Uzbekistanu i pod względem atrakcyjności przewyższa nawet stolicę kraju.